Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ege'de kurşun geçirmezlik testi

CUMHURBAŞKANI ve Başbakan başta olmak üzere devlet büyüklerini koruyan güvenlik ekiplerinin giydiği balistik kurşun geçirmez kıyafet ve yeleklerin tasarımı ve testleri Ege Üniversitesi'nde yapılacak.

Ege'de kurşun geçirmezlik testi

Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Faruk Bozdoğan, "Stratejik önem taşıyan bir konuda testlerin Avrupa yerine ülkemizde Ege Üniversitesi'nde yapılacak olması gurur vericidir" dedi.


Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma-Uygulama Merkezi ile Garanti Giyim Mobilya Makine İnşaat San. Tic. A.Ş. arasında, üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla bir protokol imzalandı. Protokole göre firma tarafından üretilen balistik kıyafetlerin ve yeleklerin test ve tasarımı Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi tarafından yapılacak. İlk olarak firma Yozgat'ta bulanan fabrikasının bahçesinin altına atış poligonu ve balistik laboratuvarı kuracak. Daha sonra ise benzer bir balistik laboratuvarı Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi'nde oluşturulacak.

Fabrikanın bahçesinin altına kurulan poligonda balistik malzemelere çeşitli mermi ve silahlar ile atış yapılacak. Mermilerin hızları ve balistik malzemeye çarpması sonrası bıraktığı etkiler internet ağıyla özel firmanın balistik laboratuvarından Ege Üniversitesi içinde bulanan balistik laboratuvarına aktarılacak. Yozgat'tan aktarılan bilgiler Ege Üniversitesi'nde muhafaza edilerek incelemeye tabi tutulacak. İncelemeler sonucunda balistik kıyafetler ve yeleklerin tasarımı ve kalitesi belirlenecek. Kalite ve tasarımı belirlenen ürünlerin bilgisi özel firmaya gönderilerek üretimin başlanması sağlanacak.

Türk tekstilini dünyada birinci sıraya getirmek için çaba harcadıklarını belirten Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Faruk Bozdoğan, gece ve gündüz demeden özel sektör mantığı ile çalıştıklarını söyledi. Toplam 75 kişilik bir ekip ile özverili çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Bozdoğan, "Balistik kıyafet ve yeleğin tasarımını biz belirleyeceğiz. Yani yurt dışı bağımlılığını azaltacağız. Balistik kıyafet ve yeleklerinin bilgisi ülke içinde kalacak. Daha önce balistik kıyafetler ve balistik yeleklerinin testleri Avrupa'da yapılıyordu. Bir yabancı ülke sizin için stratejik bir bilgiyi neden bilsin. Avrupa yerini testleri Türkiye'de Ege Üniversitesi'nde yapılması büyük gururdur. Devlet büyüklerini koruyan korumaların giydiği özel kıyafetler olduğu için bu testlerin ülke içinde yapılması büyük önem taşıyor. Artık araştırıyoruz proje yapıyoruz. Firmalar ürünlerinin testlerini yurtdışına göndermek yerine bize getirsin testlerini biz yapalım. Hem daha kısa sürede sonuç alsınlar hem de ülkemiz kazansın istiyoruz. Türk tekstil sanayicisini araştırma merkezine davet ediyoruz" dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!