Geri E-ticarette başarılı olmanın sırrı ne? (ÖZEL HABER)

E-ticarette başarılı olmanın sırrı ne? (ÖZEL HABER)

Koronavirüs nedeniyle artan internet trafiği, e-ticaret girişimi başlatmak için oldukça uygun bir zamanlama sunuyor. Çevrim içi ürün tedarik ederek ticaret yapma potansiyelinin arttığını gösteren çok sayıdaki online alışveriş istatistikleri, e-ticarete başlamak için ihtiyaç duyulan motivasyonu sağlıyor. Bursa'nın dijital markalarından olan Bitmeyen Kartuş ise internet üzerinden birçok ülkeye hizmet veriyor. Bitmeyen Kartuş Genel Müdürü Birol Çil, "E-ticarette başarılı olmak isteyenler kendi markasını yapmalı. Kendi markasını oluşturabilmeleri için ya kendi üretimleri olması lazım ya da yurt dışından ithal ettiği ürünlerle markalarını oluşturmaları gerekiyor. Yoksa bunun dışında e-ticarette başarılı olma imkanı az" dedi.

28 Temmuz 2021 Çarşamba, 08:29 - Bursa Bölge
A
E-ticarette başarılı olmanın sırrı ne? (ÖZEL HABER)
17:02 E-ticarette başarılı olmanın sırrı nedir? (ÖZEL HABER)

İLGİLİ VİDEO

E-ticarette başarılı olmanın sırrı nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Küresel salgın koronavirüs alışveriş alışkanlıklarını da değiştirdi. Hem sokağa çıkma yasakları hem de tüketicilerin riski azaltma isteği online alışverişleri oldukça cazip hale getirdi.

İşletmeler, aracı hizmet sağlayıcılar sayesinde dijital pazarlara geçiş yaparken, Türkiye'de işletmelerin yüzde 72'si sadece bir pazar yerinde, yüzde 14'ü de iki pazar yerinde satış yapıyor. 

Söz konusu platformlar ve dijital satış danışmanlığı desteğiyle kendi ürünlerini dijital olarak pazarlayan firmalar başarı hikayeleri yazıyor.

"İLK DENEMELERİN HEPSİ BAŞARISIZDI VE ÇOK CİDDİ ZARAR ETTİM"

Bitmeyen Kartuş Genel Müdürü Birol Çil, "38 yaşındayım, Bursalıyım. 20 yıldır ticaretin içerisindeyim. Ticari hayata çok erken başladım. 18 yaşındayken kendi imkânlarımla ve ailemin de desteğiyle dükkân açarak o yıllardaki krizi fırsata çevirdim. 2001 yılında ekonomik kriz nedeniyle mark ve Euro'nun artmasıyla kartuş ve toner ücretleri üç katına çıktı. Ücretler üç katına çıkınca yeni bir sektör doğdu. Biz de o anki cesaretle bu işe girmiş olduk. Acele etmeden emin adımlarla ufak ufak büyümeye başladık. 2006 yılına geldiğimizde bir ekip kurmuştuk. Sadece Bursa'ya özel çalışıyorduk. Organize Sanayi Bölgesi'nde birçok fabrika bizim müşterimiz oldu. Yaptığımız iş o zaman kişileri tasarrufa yönlendirdi. Yazıcı ve toner fiyatları çok yüksek olduğu için biz onları aynı fiyata ve aynı hizmeti vererek daha uygun satıyorduk. Biraz daha işleri büyütmek hedefimdi. Bu esnada açık öğretimi bitirip, kısa dönem askere gittim. 2009-2010 yılında yavaş yavaş işi büyüterek e-ticarete girmeye başladık. Bursa Kartuş bizim eski ismimizdi çünkü o zamanlar sadece Bursa içine hizmet veriyorduk. 2009 yılında araştırma içerisine girdim. Brezilya, Rusya ve Güney Amerika ülkelerinde işi nasıl yapıyorlar diye devamlı araştırıyordum. Yazıcıların yanına tank sistemi takarak, yazıcıları daha tasarruflu hale getirdiklerini gördüm. Sonra bu işi Bursa'da yapmaya karar verdim. İlk denemelerin hepsi başarısızdı ve çok ciddi zarar ettim. O zamanki yaptığımız sistemlerde sorunlar çıktı, iadeler aldık ama pes etmedik. 2009 yılında ilk defa Çin'e gittim. O zaman ilk defa yurt dışına gittim ve ilk defa uçağa bindim. 11 saat yolculuk yaptım ve Çin'de kimseyi tanımıyordum. Çin'de bu sektörü kimler yapıyor, nasıl üretiyorlar ve hangi fiyatlarla satıyorlar diye bunları araştırmış oldum. Sonra tekrar Türkiye'ye geldim. Tek sorun paraydı çünkü ithalatı yapmamız için sermaye gerekliydi. Ben de o zaman babamdan sadece 7 bin dolar borç para alarak, Çin'den ithalat yapmaya başladım. Sonrasında Bursa Kartuş ismi, Bitmeyen Kartuş olsun dedik çünkü kartuşlar gerçekten bitmiyordu, uzun süre gidiyordu. Bu da tasarruf sağlıyordu" şeklinde konuştu.

"STANT VE ORGANİZASYON İÇİN CEBİMİZDEKİ SON PARAYI VERDİK"

Birol Çil, "Bursa'da ciddi müşterilerimiz vardı, fakat işin yetersiz kaldığını gördüm. Benim hayalim işleri büyütmekti. Bu süreçte yalnız değildim, aile şirketi olmuştuk. E-ticaret hedeflerimizde olan bir işti. Gidemediğiniz yerlere internet vasıtasıyla ulaşabiliyordunuz. Sonra kendi sitemizi kurduk. O dönemde Gitti gidiyor uygulaması vardı. Oradan da satış yapmaya başladık. Emin adımlarla büyümeye geçmiş olduk. İstanbul'da CeBIT Bilişim Eurasia fuarları vardı. 2011 yılında fuarda bulunduğumuz konumdaki dükkânımızdan daha büyük stant kurduk. Bu da ciddi bir cesaret gerektirir. Stant ve organizasyon için cebimizdeki son parayı verdik. Orda da ciddi bir atılım gerçekleşti. Türkiye genelinden ziyaretçi geldiği için bayilik verdiklerimiz oldu. Adana, Antalya, Azerbaycan (Bakü), Kosova gibi şehirlere bayilikler verdik. Bu bayilikler bizim büyümemizde en büyük etken oldu. Bitmeyen Kartuş'ta farklı işler de yaptık. İnternet üzerinden çok işler denedik. Bir ara petshop ve takı işine de girdik.  Çoğu işte başarılı olduk. Kişiye özel hediyelik ürünler ve ev dekorasyonu ürünleri satışına başlamış olduk. Bunlar bizim işlerimizi daha da ilerletti. Ayrıca ismimizi değiştirmeyi düşünmüyoruz. E-ticaret ciddi anlamda büyüdü. 5 yıl sonra ulaşması gereken sonuçlara bir yılda ulaştı" ifadelerine yer verdi.

"E-TİCARET'TE BAŞARILI OLMAK İSTEYENLER KENDİ MARKASINI YAPMALI"

"Pandemi sürecinde dükkânları kapalı olanlar e-ticarete yöneldi, fakat e-ticaret hemen oluşacak bir şey değil" diyen Çil, "Bizim bile 10 yıl emeğimiz var. Biz kendi sitemizle öne çıktık. E-ticaret eskiye göre biraz daha kolaylaştı, pazar yerleri oluştu. Vergi levhanız varsa, birçok platforma mağaza açarak e-ticarete adım atmış olursunuz, fakat sosyal platformlarda fiyat rekabeti var. Fiyat rekabetinden dolayı karlar yok. E-ticarette başarılı olmak isteyenler kendi markasını yapmalı. Kendi markasını oluşturabilmeleri için ya kendi üretimleri olması lazım ya da yurtdışından ithal ettiği ürünlerle markalarını oluşturmaları gerekiyor. Yoksa bunun dışında e-ticarette başarılı olma imkanı az. Örneğin; Türkiye'den bir ürünü aldınız ve e-ticarette çok başarılı oldunuz. Sizin ürünü aldığınız kişi e-ticareti görüp o da bu sisteme dâhil oluyor. Bu sefer aradaki kar kontrol edilmiyor. Bu sefer sizin hiçbir anlamınız kalmıyor. Bu sefer ya güçsüz kalıyorsunuz ya da satış yapamıyorsunuz. Bir kişinin üretim kabiliyeti ya da üretim kapasitesi yoksa e-ticarette başarısız olur. Şu an da e-ticarete 100 kişi giriyorsa 5'i bu başarıyı elde ediyor. Yani binde beş bir ihtimal var. Bu işte odaklanmak da çok önemli. E-ticarete girerken her ürünü satmak yanlış bir durum. Her ürünü satayım derken odaklanmak istediğiniz ürünü unutursunuz. E-ticaretten biz çok iyi anlıyoruz. Çok iyi bir ekibimiz var. Çok deneyimli olduğumuzu düşünüyoruz ve çok iddialıyız. Buna rağmen odak noktamız 2-3 ürün oldu. Fazla ürün dahil ettiğimizde ana işimizi sekteye uğratırdık. Bundan dolayı e-ticarete giren kişilerin her işi yapmaması lazım. Perakende sektörü gittikçe sıkıntıya giriyor. Baktığımızda evimize kahveyi bile internetten söyleyebiliyoruz. Bu bir hayal. Evimizdeki ile aynı sıcaklıkta kapımıza kadar kahve geliyor. Bunun daha da gelişeceğine inanıyorum. İnsanların alışkanlıklarından vazgeçmesi çok zordur. Pandemiden dolayı insanlar e-ticarete alıştı. Bu da bir alışkanlıktır. Pandemi bitecek fakat e-ticaret alışkanlıkları hala devam edecek. E-ticaret hep ayakta duracaktır. İnsanlar uygun fiyata her şey kapıma geliyor, iade şansım var diye düşünüyor. Bu da ciddi bir kolaylık. Hepimiz zamanla yarışıyoruz. Örneğin; bir mağazaya gittiğimizi düşünürsek, gömlek almaya kalktığımızda, bunun trafik sorunu, otopark sorunu veya gömleğin bedeninin olmaması sorunuyla karşılaşıyoruz. İnsanlar bu yüzden internet sitesine yöneliyor. İnternet sitesinde Türkiye'deki tüm stokları görebildiğimiz için beden sorunu ortadan kalkmış oluyor. Ücretsiz kargo da müşteriye ayrı bir memnuniyet sağlıyor. İnsanlar alışveriş merkezlerindeki zaman kayıplarını bu şekilde değerlendiriyor" dedi.

"BAŞARININ SIRRI TEK CÜMLEYLE ÇOK ÇALIŞMAK"

Birol Çil, "Başarının sırrı çalışmaktır. Sadece çalışmak değil, çok çalışmaktır. Bir insanın başarılı olabilmesi için yaptığı işi sevmesi gerekir çünkü ancak sevdiği işi yaptığı zaman mutlu olabilir. Çalışmayı yaşam tarzı haline getirmek lazım. Benim bilgisayarım her zaman benim yanımdadır. Eve gittiğimde, tatile gittiğimde her zaman yanımdadır ve her şeyimdir. İnsanlar hayal etmiyor, kendilerine hedef koymuyorlar. Hayali her zaman yaşamak lazım. Ben 14-15 yaşlarımdan beri hep hedeflerimi bir kâğıda yazardım. İnsanlar hedef koymadıkları için ya da hayal etmedikleri için başarıyı kaçırıyor. Hedef yoksa bir amaç da yoktur. Amaç da yoksa insanı motive eden hiçbir şey yoktur. Motivasyon olmayan insan hiçbir yerde başarılı olamaz. Ben şu an günde 15 saat çalışıyorum ve çok mutluyum. Bunu yaşam tarzı haline getirdiğimi düşünüyorum. Başarının sırrı tek cümleyle çok çalışmak. Bitmeyen Kartuş olarak biz Bursa'da biliniyoruz, fakat bizi herkes bilsin diye bir düşüncemiz yok. Çok ön planda olmayı da sevmiyoruz. Ailecek yapımız böyle. Biz sadece kendi işimize bakıyoruz. Bitmeyen Kartuş'a kayıtlı 500 bine yakın üye var. Bu 500 bin kişi sitemizden daha önce alışveriş yapmış ve hala alışveriş yapmaya devam eden kişilerdir. Bir firma için ciddi bir rakam olduğunu düşünüyorum. Biz sadece iki sektörde varız. Yazıcı ve kişiye özel hediyelik bölümünde 500.000 kişiye hitap ediyoruz. İşlerimizi bu şekilde devam ettiriyoruz. Olumlu tepkiler aldığımızı da düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


28 Temmuz 2021 Çarşamba, 08:29
A