Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dupnisa mağarası ziyaretçilerini bekliyor

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyü kırsalında bulunan 'Dupnisa Mağarası', ziyaretçilerini bekliyor.

Dupnisa mağarası ziyaretçilerini bekliyor

Kırklareli'nin 58 kilometre kuzeydoğusunda Demirköy ilçesi Sarpdere köyü yakınındaki Dupnisa Mağarası, mermerler içerisinde gelişen, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşuyor. Toplam uzunluğu 2 bin 720 metre olan sistemin üst katını kuru ve kız mağaraları, alt kısmını sulu mağara oluşturmakta.

İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu bin 977 metre, son noktası ise girişten 61 metre yukarıda yer alıyor. Kuru mağara 900 metre, sulu mağara bin 700 metre olmak üzere toplam uzunluğu 2 bin 600 metre olup, üstteki kuru mağara sarkıt, dikit, sütun ve Damlataş yönüyle sulu mağaraya göre daha zengindir. Kız mağarası ise, yarasaların yaşam alanı olmasından dolayı ziyarete kapalı bulunuyor.

İstanbul'dan Dupnisa Mağarası'nı ziyarete gelen Mehmet Ali Bilge, 'Mağarayı çok beğendik. Daha önce arkadaşlarımız buraya gelmişti. Bize anlatarak fotoğrafları gösterdiğinde çok merak ettik ve geldik. Buraya gelip görmeyi herkese tavsiye ediyoruz' dedi.

Ziyaretçilerden Berkay Derkdemir de mağarayı çok beğendiğini belirterek, 'İçindeki sarkıklar çok güzel. İlk mağaraya girdiğinizde üşüyorsunuz ama yukarı çıktıkça sıcaklık artıyor ve ısınıyorsunuz' şeklinde konuştu.

Dupnisa Mağarası'nı hafta içi ortalama 100 kişi ziyaret ederken, bu sayı hafta sonu 500'e kadar ulaşıyor. Mağara girişi ise öğrenci 1,50 TL sivil 3 TL. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!