Geri Dünyanın en yaşanabilir şehri belli oldu

Dünyanın en yaşanabilir şehri belli oldu

Dünyanın hemen her yerinden 140 şehrin listelendiği yaşanabilir şehirler sıralamasında Yeni Zelanda'nın en fazla nüfusa sahip kenti Auckland, sıralamada ilk sırada yer aldı

10 Haziran 2021 Perşembe, 08:30 - Dünya
A
Dünyanın en yaşanabilir şehri belli oldu

The Economist dergisi tarafından hazırlanan listede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede gösterdiği başarı nedeniyle Auckland'ın en yaşanabilir şehir olduğu belirtildi.

Şehrin Kovid-19 salgınına başarılı yaklaşımının, Auckland'da kısıtlamaların diğer şehirlere göre daha hızlı kaldırılmasına imkan sağladığı ifade edildi.

Listede Auckland'ı sırasıyla, Japonya'nın Osaka, Avustralya'nın Adelaide, Yeni Zelanda'nın Wellington şehirleriyle Japonya'nın başkenti Tokyo takip etti.

Geçen yıl ilk 10'da bulunan 8 Avrupa kenti, listenin en çok sıralama kaybeden şehirleri oldu.

HAMBURG EN ÇOK DÜŞÜŞ YAŞAYAN AVRUPA KENTİ

Geçen yıl ilk sırada bulunan Avusturya'nın başkenti Viyana bu yıl 12'nci sıraya düşerken, listede 34 sıra birden düşerek 47'nci olan Almanya'nın Hamburg şehri ise en çok düşüş yaşayan Avrupa kenti oldu.

İstikrar, altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim kıstaslarına göre değerlendirmeleri de içeren listede, bu yıl şehirlerin Kovid-19 salgınına karşı yönetim yeteneklerinin ana belirleyici olduğu kaydedildi.

SURİYE'NİN ŞAM KENTİ SON SIRADA YER ALDI

Devam eden iç savaş nedeniyle yaşamın çok zor olduğu Suriye'nin başkenti Şam, listedeki 140 şehir arasında en son sırada yer aldı.

Şam'ın ardından ise en az yaşanabilir şehirler listesinde sırasıyla Nijerya'nın Lagos, Papua Yeni Gine'nin Port Moresby, Bangladeş'in Dakka şehirleriyle Cezayir'in başkenti Cezayir bulunuyor.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


10 Haziran 2021 Perşembe, 08:30
A