Geri Dünya Tütünsüz Günü'nde Bursa'dan çağrı: Başarabilirsiniz

Dünya Tütünsüz Günü'nde Bursa'dan çağrı: Başarabilirsiniz

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve Prof. Dr. Nizhat Özyardımcı Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Uncu, 31 Mart Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

31 Mayıs 2021 Pazartesi, 14:10 - Bursa Bölge
A
Dünya Tütünsüz Günü'nde Bursa'dan çağrı: Başarabilirsiniz

Son yıllarda tütünle mücadelede başarı elde edilmiş olsa daözellikle gençler ve düşük gelirli ülkeler açısından alarm zillerinin çalmaya devam ettiğini vurgulayan Sigara Bırakma Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Uncu; "Dünya genelinde halen15 yaş üstü popülasyonda 942 milyon erkek ve 175 milyon kadın tütün/sigara bağımlısı" diye konuştu.

Her yıl 8 milyon insanın sigaranın etkilediği kanser, kalp damar hastalıkları, KOAH, Tüberküloz, solunum yolu enfeksiyonları ve diyabet gibi hastalıklar sonucu öldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Yeşim Uncu, bu ölümlerin 1 milyonunun ikinci el dumara maruz kalmaktan dolayı gerçekleştiğinin altını çizdi.

"DİĞER TÜTÜN ÜRÜNLERİ DE EN AZ SİGARA KADAR ZARARLI"

Sadece sigaranın değil, diğer tütün ürünlerinin de sağlığa büyük zararlarının bulunduğuna işaret eden Uncu; "Nargile, puro, diğer tütün ürünleri ve elektronik sigaralar da en az sigara kadar zararlı.Türkiye son yıllarda tütünle mücadelede önemli bir yol kat etti. Ancak, halen 180.000 çocuk (10-14 yaş arası) ve 16.698.000 erişkin düzenli tütün/sigara kullanıcısı. Tütünle mücadelede Sağlık Bakanlığı 'BAŞARABİLİRSİN' sloganı ile yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya sayesinde daha çok kullanıcının 'sigarayı bırakma' konusunda yardım alabilmesi hedefleniyor" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Yeşim Uncu, açıklamalarını şöyle sonlandırdı; "Yaşadığımız PANDEMİ bir kez daha gösterdi ki;Sigara kullananlar COVID-19'a daha fazla yakalanıyorlar.Sigara kullananlar COVID-19'u daha ağır geçiriyorlar.Sigara kullananlar COVID-19 nedeni ile daha uzun süre yoğun bakımda kalıyorlar.Sigara kullananlar COVID-19 nedeni ile daha çok ölüyorlar.Ancak bir başka gerçek daha var! Bu süreçte yardım almak isteyen fakat pandemi nedeniyle sağlık kurumlarına gelmek istemeyen vatandaşlarımız bu kararlarını erteliyorlar. ERTELEMEYİN! Bizi arayın ALO 171/ (224) 295 4215. Biz yüz yüze ve online yapacağımız görüşmeler ile yanınızdayız."

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


31 Mayıs 2021 Pazartesi, 14:10
A