Geri Dünya bu drama sessiz kalıyor

Dünya bu drama sessiz kalıyor

Somali'de açlık yüzünden ölenlerin sayısı, tahmin edilenden 2 kat yüksek...

02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:19 - Dünya
A
Dünya bu drama sessiz kalıyor

 

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre, 2010-2012 arasında Somali'de açlık yüzünden ölenlerin sayısı 258 bin... Bunların yarısı 5 yaş altı çocuklar.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO ile bir Amerikan sivil toplum kuruluşu, 2011 yılında Afrika Boynuzu'nda yaşanan kuraklığın, Somali'deki etkilerini inceleyen rapor hazırladı.

Rapora göre, uluslararası yardım kuruluşları tarafından 'çalışılması zor bir yer' olarak tanımlanan Somali'de, yüz binlerce insanın kendilerine uzanacak yardım elini beklediği Ekim 2010-Nisan 2012 arasındaki bir buçuk yıllık süreçte, açlık yüzünden ölenlerin sayısı çeyrek milyonun üzerinde, 258 bin.

Bu rakamın 133 binini 5 yaş altı çocuklar oluşturuyor.

Bu sürede, Somali'nin iç bölgeleri ile güneyinde nüfusun yaklaşık yüzde 5'i açlıktan hayatını kaybetti. Çocuklar arasında bu oran iki katı... Her 10 çocuktan biri, beş yaşını göremedi. Aşağı Şabel'de ise daha da yüksek... Her beş çocuktan biri açlıktan öldü.

Rapora göre, açlıktan ölenlerin sayısının bu kadar yüksek olmasının sebepleri de sıralandı. Öncelikle uluslararası toplum yardım konusunda yavaş kaldı. Bu da ölüm vakalarını 2 katına çıkardı. Eğer erken hareket edilebilseydi, on binlerce kişinin kurtarılabilirdi.

Bir diğer neden de, Somali'deki çatışmaların yardım dağıtımını zorlaştırması...

Eşşebab militanlarının uluslararası yardım görevlilerini Somali'de kendi kontrollerindeki bölgelere sokmaması, açlık çekenlerin de yardım kamplarına gitmelerine izin vermemesi, Somali halkının kitleler halinde ölümüne yolaçtı.

Bu sıkıntılı günlerinde, dağıtım şartlarındaki olumsuzluğa karşın, Somali'ye destek olan Türkiye'den de, yapılan yardım 640 milyon liranın üzerindeydi. Türkiye, ayni ve nakdi olarak gönderdiği bu acil insani yardım yanısıra, Somali'deki sosyal ve teknik altyapıyı güçlendirmek üzere de arazideki varlığını sürdürüyor.

Türkiye'nin yardım çalışmalarında etkin rol oynadığı ülkede, Nisan ayında, Somali ve Somaliland liderlerinin Ankara'da görüştüğü sırada, düzenlenen bir saldırıda Kızılay görevlileri de yaralanmıştı.  

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:19
A