Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Dumansız Meclis"

Meclis, personelin sigara kullanım alışkanlığını belirlemek ve 'Dumansız Meclis" hedefine ulaşmak için anket düzenledi.

''Dumansız Meclis''

 

TBMM'de, "Dumansız Meclis" hedefine ulaşmak için anket düzenledi.Personelin sigara kullanım alışkanlığını belirlemek ve "Dumansız Meclis" hedefine ulaşmak için düzenlenen ankette personele 6 soru soruldu.

Personelin; "hiç sigara kullanmadım", "Geçmişte sigara kullanıyordum bir süre önce bıraktım", "Daha önce bıraktım fakat tekrar başladım", "Sigara kullanıyorum fakat en kısa sürede bırakmayı düşünüyorum", "Sigara kullanıyorum ve bırakmayı düşünmüyorum" şıklarından birisini işaretlemesi istendi.

"Halen sigara kullanıyorsanız; kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz?" sorusu sorularak, "1-5 yıl", 6-10 yıl", 11-15 yıl", "15 yıldan fazla" şıkları sunuldu.

"Günde kaç adet sigara içiyorsunuz?" sorusunun şıkları şöyle: "5-10", 11-15", 16-20", "20'den fazla."

Personele; "Uyandıktan sonra ilk sigaranızı ne zaman içersiniz?" sorusu sorularak, "ilk 5 dakika içinde", "6-30 dakika içinde", "31-60 dakika içinde", "Bir saatten sonra" şıklarını işaretlemesi istendi.

"Sigara kullanmayı bırakma konusundaki görüşünüz aşağıdakilerden hangisine uymaktadır?" sorusunun şıkları ise şöyle sıralandı:

"Bu hafta bırakacağım", "Önümüzdeki ay içinde bırakacağım", Önümüzdeki 3 ay içinde bırakacağım", "Bu yıl bırakacağım", "Gelecek yıl bırakacağım", "Gelecekte bir zaman bırakacağım", "Bırakmayı düşünmüyorum."

"Sigara kullanımına bağlı bir rahatsızlık geçirdiniz mi?" sorusunun şıkları ise şöyle: "Solunum yolu rahatsızlıkları", kalp-damar rahatsızlıkları", "Üreme sistemi rahatsızlıkları", "diğer rahatsızlıklar."

Ankette, personelin adını, soyadını, yaşını, cinsiyetini, iş ve cep telefonunu, e-posta adresini ve öğrenim durumunu belirtmesi istendi.

Anketten sonra sigarayı bırakmak isteyen personel tespit edilecek ve onların sigarayı bırakması için Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlar aracılığıyla eğitim faaliyetleri ve seminerler düzenlenecek. Sigarayı bırakmak için ilaç desteğine ihtiyaç duyan personele de kurumsal destek yapılacak.

Sigarayı bırakanlara da tebrik amaçlı çeşitli hediyeler verilecek.

Milletvekillerine yönelik anket ise daha sonra yapılacak.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!