Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Düden suyu köpürünce pis koku etrafa yayıldı

Antalya'da bulunan Düden Şelalesi'nin kaynak noktasında oluşan köpürmenin neden olduğu kötü koku bölgede yaşayanları rahatsız ediyor. Koku nedeniyle baş ağrısından duramadıklarını belirtenlerin yanı sıra ördek ve kaz sahiplerinin hayvanları suya girip zehirlenmesin diye ayaklarından bağladığı söyleniyor.

Düden suyu köpürünce pis koku etrafa yayıldı

Düden Şelalesi'nde oluşan köpürme bölge halkını tedirgin ediyor...

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Düden Şelalesi'nin alt kısmında başlayan kaynak noktası, bugünlerde köpükle kaplandı.

''HAYVANLARIMIZI BİLE SALAMIYORUZ''

Kaynak noktasına yakın yerde restoran işletmeciliği yapan İsmail Bilgili (46), buradaki suyu 8-10 yıl önce içtiklerini hatırlatarak, "Şimdi bırakın içmeyi, hayvanlarımızı suya salamıyoruz" dedi.

''KİMYASAL ATIK GİBİ KÖPÜRÜYOR''

Özellikle yağmur veya fırtınanın etkili olduğu zamanlarda bir elin vanayı açarcasına bu akıntıya neden olduğunu ileri süren Bilgili, "Bize daha önce selden dolayı dere yataklarının oynadığını söylüyorlardı. Bu olay daha çok tatil günlerine denk gelen, havanın yağmurlu olduğu zamanlarda oluyor. Fırtına veya yağmur geçene kadar akıntı oluyor, sonra bir anda kesiliyor. Bir kimyasal atık gibi köpürüyor ve kokuyor'' dedi.

''BAŞ AĞRISINDAN BURADA DURAMIYORUM''

Köpürme sonucunda tarım alanlarında, temizlikte kullanılan asitlerin kokusunun geldiğini belirten Bilgili, ''Havada çok ağır bir koku var. Baş ağrısından burada duramıyorum. Pandemiden dolayı restoranımız kapalı ama açık olsa koku geldiğinde işletmemi kapatıyorum. Çünkü müşterilerim bu koku içinde oturamıyor" ifadelerini kullandı.

Restoranının Düden Şelalesi'nin hemen 100 metre altında olduğunu da hatırlatan Bilgili, "Gerçek Düden Şelalesi burasıdır. Bu suyun çıktığı noktadır. Bu suyun yüzde 80'i yer altından çıkıyor. Yukarıdan gelen şimdiki şelale ise yüzde 20'lik kısmı. Yer altından gelen yüzde 80'lik kısım ile birlikte bilinmeyen koku ve köpüklü su geliyor" diye konuştu.

HAYVANLAR ZEHİRLENMESİN DİYE AYAKLARINDAN BAĞLIYORLAR

10 yıldır restoranda çalışan ve şelalenin hemen üstünde oturan Süheyla Okatan, "Yıllardır buradayım, son yıllarda bu koku ve akıntı gelmeye başladı. Burada yaşayan kaz ve ördekleri sırf suya girip zehirlenmesinler diye ayaklarından bağlayıp akıntının geçmesini bekliyorum. Bu kirli suyu bir yerlerden birileri salıyor ama kim bilmiyoruz. Kötü kokuyu evimde bile hissediyorum" dedi.

''7-8 YILDIR BÖYLE OLUYOR''

Düden Şelalesi'ne yıllardır komşu olan Kazım Bilgili de kokudan ve köpüren, sudan şikayetçi oldu. Bilgili, "7-8 yıldır böyle oluyor. Benim şüphelerim arıtma sularının salınmasına yönelik" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!