Geri DSÖ koronavirüsün kökenini tespit etmek için danışma grubu kurdu

DSÖ koronavirüsün kökenini tespit etmek için danışma grubu kurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 hastalığına neden olan koronavirüsün kökenini tespit etmek için danışma grubu kurdu. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Michael Ryan, "Yeni Patojenlerin Kökenleri (Sago) Üzerine Bilimsel Danışma Grubu"nun, koronavirüsün kökeninin tespit edilmesi için son şans olabileceğini söyledi.

14 Ekim 2021 Perşembe, 08:24 - Dünya
A
DSÖ koronavirüsün kökenini tespit etmek için danışma grubu kurdu

DSÖ'ye göre, "patojenlerin kökenlerinin tespiti", gelecekte salgın hastalıkların önlenmesi için hayati önem taşıyor.

Örgüt, yeni grupta olmalarını istediği 26 kişiyi kamuoyuna açıkladı. 26 kişiden altısı daha önce, koronavirüsün kökeninin tespit etmek için Çin'e gitmiş kişilerdi.

Koronavirüsün ilk kez Çin'in Vuhan kentinde görülmesinin üzerinden yaklaşık iki yıl geçti.  Bugüne kadar yapılan çalışmalarda virüsün kökeni ve nedenleri konusunda kesin bir bilimsel sonuca varılamadı.

DSÖ'nün oluşturduğu heyet öncelikle iki ihtimali inceleyecek; virüsün Vuhan'da bir hayvan pazarında hayvanlardan insanlara mı geçtiği yoksa bir laboratuvardan mı sızdığı sorularına yanıt arayacak. Çin, ikinci ihtimalli net bir dille reddediyor.

Şubat ayında koronavirüsün kökeninin tespit için Çin'e giden DSÖ heyeti net bir sonuca varamamıştı. Heyet virüsün muhtemelen yarasalara geçtiğini ancak bunun kesin tespiti için daha fazla araştırmaya gerek olduğunu açıklamıştı.

Çin ise bu çalışmaların sadece bilimsel olmadığını, aynı zamanda istihbarat servislerinin girişimi olduğunu iddia etmişti. DSÖ daha sonra Çin'in soruşturmayı, yeterli bilgi vermeyerek ve gerektiğince şeffaf olmayarak aksattığını öne sürmüştü.

DSÖ Çin'e son olarak, Sago'nun çalışmalarına yardımcı olma çağrısında bulundu.

Pekin yönetimi ise Sago'nun çalışmalarının siyasi gündemin parçası olmaması gerektiği ve Çin dışındaki ülkelere de heyetler göndermenin vaktinin geldiği görüşünde.

Amerikan CNN televizyonu ise Çin'in, pandeminin ilk aylarından kalma on binlerce kan örneğini incelemeye hazırlandığını bildirdi.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


14 Ekim 2021 Perşembe, 08:24
A