Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dört güneşli gezegen bulundu

Amatör ve profesyonel gökbilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip, dört güneşli bir gezegen keşfettiklerini açıkladı. Bilim tarihinde ilk kez karşılaşılan olay, bilim insanlarını heyecanlandırdı.

Dört güneşli gezegen bulundu

Dünyadan 5 bin ışık yılı uzakta olduğu belirtilen gezegene PH1 ismi verildi. PH1, gezegeni keşfeden Yale Üniversitesi'nin gönüllü gök gözlemcileri grubu 'Planet Hunters'ın (Gezegen Avcıları) baş harfleri.

PH1 iki güneşin yörüngesinde dönerken, uzak bir yıldız çifti de gezegenin etrafında dönüyor. Şimdiye dek, iki güneşi bulunan altı gezegen bulunmuştu. Ancak bu gezegenlerin hiçbirinin çevresinde dönen uzak yıldızlar yoktu.

BİLİM DÜNYASI ŞAŞKIN
PH1, ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Birimi'nin dün yapılan yıllık toplantısında sunulan bir makaleyle dünyaya duyuruldu. Makalenin yazarı Meg Schwamb, "Dönerikili gezegenler gezegen oluşumunun son noktaları" dedi.

Schwamb, "Bu sistemlerin keşfi bizi çizim tahtalarımıza geri dönüp, bu gezegenlerin dinamik açıdan bölgesi zorlu bir ortamda nasıl oluşup evrimleştiğini incelemeye zorluyor" diye konuştu.

AMATÖRLER KEŞFETTİ
PH1'i ilk fark edenler Planet Hunters üyesi amatör gökbilimciler Kian Jek ve Robert Gagliano oldu. Gezegen avcılarının bulguları daha sonra Hawai'deki ABD'li ve İngiliz gök bilimciler tarafından da incelendi ve keşfin doğruluğu teyit edildi.

PH1, Dünya'nın 6.2 katı büyüklüğünde bir gaz bulutu, yani Neptün'den biraz daha büyük. Gezegen kütlesi Güneş'in 1.5 ve 0.41 katı olan iki yıldızın çevresindeki bir tam dönüşünü yaklaşık 138 günde tamamlıyor.

PH1'in çevresinde dönen yıldızlar ile gezegen arasındaki mesafe ise Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 1000 katı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!