Geri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'den ABD yanıtı: Ülkemize danışmadan karar aldı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'den ABD yanıtı: Ülkemize danışmadan karar aldı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD'nin duyurduğu, 'ABD için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen programı' ile ilgili cevap geldi. ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul edilmeyeceğini açıklayan Bilgiç, Afganlılar ile ilgili verilen bu kararın bölgede krize neden olacağını aktardı.

04 Ağustos 2021 Çarşamba, 09:26 - Siyaset
A
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'den ABD yanıtı: Ülkemize danışmadan karar aldı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç ABD'nin açıkladığı "ABD için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı" hakkındaki soruya cevap verdi.

Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK'lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD'ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için Türkiye'yi işaret edildiğini hatırlattı.

Bilgiç, ABD'nin açıklamasının bölgede büyük bir göç krizine neden olacağını ve göç yollarında Afganların acılarını artacağını, soruna bölge ülkeler arasında çözüm bulmak yerine Türkiye'nin rızası olmaksızın çözüm aranmak istemesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'nin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmadığını vurgulayan Bilgiç, "Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür.

Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir" ifadelerini kullandı.

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


04 Ağustos 2021 Çarşamba, 09:26
A