Geri Dışa dönükler daha mutlu

Dışa dönükler daha mutlu

Dışa dönük ve duygusal durumu nispeten sabit kişiler daha mutlu oluyor.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 23:01 - Dünya
A
Dışa dönükler daha mutlu

İngiltere'de Southampton Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, 16-26 yaşındakilerin kişilik özelliklerinin 60-64 yaşına geldiklerindeki etkileri incelendi.

Araştırmada 1946 doğumlu 4 bin 583 kişinin durumu değerlendirildi. Katılımcılardan önce 16, daha sonra 26 yaşına ilişkin kişilik özelliklerini anlamaya yardımcı anket doldurmaları istendi. Katılımcılar, dışa dönük olup olmadıklarını ya da hayattan ne kadar zevk aldıklarının belirlenebilmesi için belirli soruları da yanıtladı. Bu kişiler, 60-64 yaşına geldiğinde tekrar bazı testlere tabi tutuldu. Gençliğinde dışa dönük olanların hayattan daha fazla zevk aldığı, diğerlerinin ise daha stresli ve sağlık durumlarının da kötü olduğu görüldü.

"Journal of Research in Personality" dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Catharine Gale, yetişkinliğin ilk dönemlerindeki kişisel özelliklerin daha sonraki dönemlerde etkili olduğunu belirtti. Gençken dışa dönüklerin daha sonra hayattan daha fazla tatmin olduğunu belirten Gale, kaygı ve depresyon ile fiziksel sağlık sorunlarını tetiklemesi nedeniyle devamlı olumsuz duygusal durumlara eğilimli kişilerin daha mutsuz olduğuna dikkati çekti.

Gale, mutlu insanların daha uzun yaşadığına ilişkin bulgular olduğunu da hatırlatarak, dışa dönüklük ve olumsuz duygusal durumlara eğilim gösterme arasındaki farkın hayattan tatmin olmayla bağlantısı bulunduğunu vurguladı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 23:01
A