Geri Dev ihale yarın

Dev ihale yarın

İstanbul'un beklediği 3'üncü havalimanı ihalesi yarın yapılıyor. Ankara'daki Esenboğa Havalimanı'nda gerçekleşecek ihalede ikisi yabancı 17 dev firmanın kıyasıya yarışması bekleniyor

02 Mayıs 2013 Perşembe, 10:01 - Ekonomi
A
Dev ihale yarın

 


İstanbul'un 3'üncü havalimanı ihalesi yarın yapılacak. Ankara Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşecek ihale için bugüne kadar ikisi yabancı olmak üzere 17 firma şartname aldı. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek ihalenin yerli ve yabancı dev firmaların büyük çekişmesine sahne olması bekleniyor. Yeni havalimanı projesinin finansmanı için belirli bir süre yolcu ve tarife garantisi verilmesi öngörülüyor.

25 YILLIK İŞLETME SÜRECİ

İhaleyi kazanan firma, inşaatın tamamlanmasıyla birlikte 25 yıllık işletme hakkını da alacak. Firmalar teklif verirken yatırım bedeli, yapım ve işletme süresini de dikkate alarak 25 yıllık işletme süresi için DHMİ Genel Müdürlüğü'ne ödeyecekleri toplam kira bedelinde yarışacak. Teklifler ilk aşamada teknik anlamda değerlendirilecek. Mali ve teknik yeterliliğe sahip teklifler geçerli kabul edilecek. İkinci aşamada da fiyat zarfı açılacak. En fazla kira ödemeyi taahhüt eden firma ipi göğüsleyecek.

4 ETA PTA TAMAMLANACAK

3'üncü havalimanı inşaatında 350 bin ton demir-çelik, 10 bin ton alüminyum, 415 bin metrekare de cam kullanılması planlanıyor. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı dört etapta tamamlanacak. İlk etapta iki terminal binası, 2'incide bir pist ve taksi yolu yapılacak. 3 ve 4'üncü etaplarda da yine terminal inşaatı var.

İSTANBUL'UN HAVA ÜÇGENİ

Havalimanı inşaatının ilk etabında, 90 milyon yolcu kapasiteli ve her türlü donanıma sahip 680 bin metrekare büyüklüğünde ana terminal yapılacak. Ayrıca 170 bin metrekare büyüklüğünde ikinci terminal veya uydu terminal olmak üzere iki terminal binası, her birinde 88 yolcu köprüsü ve 12 bin araçlık otopark da bulunacak.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 10:01
A