Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ders zili engelli öğretmenler için de çalacak

MEB engelli öğretmen atamasına göre, 46 branşta 312 engelli öğretmen Eylül'de ders başı yapacak.

Ders zili engelli öğretmenler için de çalacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) engelli öğretmen atamasına göre, 46 branşta 312 engelli öğretmen, yeni eğitim-öğretim yılında ders başı yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı işbirliğiyle engelli öğretmenlerle ilgili  başlatılan bir çalışma neticesinde, öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve 2012'deki Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) katılan adaylar arasından, engel durumları ve alanları uygun olanların atamaları yapıldı.

Engelli öğretmenler için 46 branşta 600 kadro açılmış ve başvurular 1 Temmuz'a kadar elektronik ortamda yapılmıştı. Başvuru yapan 312 engelli, öğretmen olarak atandı. Buna göre, en çok atama, 38'er kişi ile görsel sanatlar/resim ve sosyal bilgiler, 29 kişi ile Türk dili ve edebiyatı, 22 kişi ile beden eğitimi, 21 kişi ile tarih, 20 kişi ile Türkçe branşlarında gerçekleşti.

Büro yönetimi, Fransızca, ilköğretim matematik, Japonca, konaklama ve seyahat, makine ressamlığı, matbaa, döküm, radyo-televizyon, rehberlik, Rusça, dekoratif sanatlar, tekstil terbiye ve işitme engelliler sınıf öğretmenliği branşlarından sadece 1'er atama oldu.

Engelli öğretmenler, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında göreve başlayacak.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!