Geri Depremin yıldönümünde çarpıcı iddia

Depremin yıldönümünde çarpıcı iddia

CHP'li İstanbul İl Meclis Üyesi ve grup sözcüsü Özgen Nama, İstanbul'da depremden sonra vatandaşların sığınma alanı olarak belirlenen parsellerin yüzde 80'inin imara açıldığını iddia etti.

17 Ağustos 2013 Cumartesi, 16:36 - Güncel
A
Depremin yıldönümünde çarpıcı iddia

İstanbul'daki iki araziyi örnek gösteren Nama, "İstanbul'un Acil Eylem Planına göre 22 bin metre karelik bu alanda 441 çadır kurulacaktı. Ancak söz konusu bu alanda imara açıldı. Hatta bu arazide konut ve AVM projesi yapılmaya başlandı" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi ve grup sözcüsü Özgen Nama'nın iddiasına göre İstanbul'da depremden sonra vatandaşların sığınma alanı olarak belirlenen parsellerin birçoğunda bugün alışveriş merkezleri ve lüks konutlar yapılıyor. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2001 yılında İstanbul'un Acil Eylem Planı hazırlandı. Bu planda, olası bir İstanbul depreminde halkın toplanacağı çadır alanları, itfaiye ve sağlık tesisleri belirlendi.

CHP'Lİ MECLİS ÜYESİNDEN İDDİA

CHP'li Meclis Üyesi ve grup sözcüsü Özgen Nama işte bu alanların imara açıldığını iddia etti. Konuya ilişkin Doğan Haber Ajansı'na konuşan Nama, iddialarına örnekler gösterdi. Sancaktepe Belediyesi sınırlarında olası bir doğal afette insanların sığınacağı ve sahra hastanesinin kurulacağı alanın imara açıldığını belirten Nama, "Burası Sağlık Bakanlığı'na hastane yapılmak üzere tahsis edilmiş bir alandı. Ancak Sancaktepe Belediyesi 2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak 'Karakol, belediye hizmet alanı ve olası depremde toplanma alanına ihtiyacım var' diyerek bu araziyi talep ediyor. Bu talep de kabul görüyor. Ancak bundan 4 ay önce burasını ticaret ve konut yapımına açmak istediler. Bizim itirazlarımıza rağmen burası imara açıldı. İstanbul 1. İdare Mahkemesi'ne konu ile ilgili dava açtık. Bu davalarımız devam ederken 3 Eylül'de belediye binasında buranın satışı yapılacak. Bunun ilanı da belediyenin web sayfasında mevcut" diye konuştu.

NAMA: "441 ÇADIR KURULACAKTI AVM YAPILIYOR"

Özgen Nama'nın bir diğer iddiası ise Samandıra Belediyesi'ne ait olan, Veysel Karani Mahallesi'ndeki Samandıra futbol sahası ile ilgili. İstanbul'un Acil Eylem Planına göre 22 bin metre karelik bu alanda 441 çadır kurulacaktı. Ancak söz konusu bu alan da imara açıldı. Hatta bu arazide konut ve AVM projesi yapılmaya başlandı. Nama yaptığı açıklamada, "Burası 1999 depreminden sonra İstanbul'da oluşturulan olası depremde kullanılacak alanlardan biriydi. Bugün burada alışveriş merkezi yükseliyor. Bu arazide 20 Mayıs 2009'da Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da katılımıyla Kızılay'ın doğal afet tatbikatı yapıldı. Aradan geçen 3 yılda burada ne sığınma alanı vardır ne de tatbikat yapılacak bir alan vardır. Burası bir holdinge çok cüzzi bir fiyatla satıldı" dedi.

NAMA: "ALANLARIN YÜZDE 80'İ İMARA AÇILDI"

İstanbul'daki afetler için ayrılan 500'e yakın bu alanların yüzde 80'inin imara açıldığını belirten Nama, "Buralara konut ve AVM yapılıyor. Halka yönelik bir plan da söz konusu değil. Sosyal bir proje yok" şeklinde konuştu. Nama, söz konusu imar planlarını yargıya taşıdıklarını da belirtti.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


17 Ağustos 2013 Cumartesi, 16:36
A