Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Denizin akciğerlerine "çapa" tehdidi

Mavi yolculuğun önemli noktalarından biri olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesinde yer alan Gökova Körfezi'nin kirlilik envanteri açıklandı. 50 bin TL bütçe ile üç ayda 6 noktada yapılan deniz dibi kirlilik envanteri araştırmasında en önemli kirlilik faktörünün insanlar olduğu açıklandı.

Denizin akciğerlerine ''çapa'' tehdidi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından Güney Ege Kalkınma Ajansı'na sunulan proje ile üç aylık araştırma 26 Ekim tarihinde sona eriyor. 50 bin TL bütçe ile üç ayda 6 noktada yapılan deniz dibi kirlilik envanteri araştırmasında en önemli kirlilik faktörünün insanlar olduğu açıklandı.

Gökova Körfezinde Azmak çıkışı, Maden İskelesi, Akbük Koyu, Ören sahili, İngiliz koyu ve Okluk koyunda deniz dibi kirlilik envanteri araştırması yapıldı. Yapılan araştırmada, özellikle 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yaptırılan ve yaz aylarında yabancı devlet adamlarını ağırladığı konutun bulunduğu Okluk koyunun aşırı yat konaklaması nedeniyle kirliliği dikkat çekti. Bunun yanında denizde yaşayan canlıların oksijen deposu olarak bilinen Posidonia çayırı olarak da bilinen deniz çayırlarının tekneler, gemiler ve yatlar tarafından denize bırakılan çapaların pulluk gibi bu çayırları sürüklemesi sonucu her geçen gün yok olduklarına dikkat çekildi.

ÇAPALAR DENİZ ÇAYIRLARINI ÖLDÜRÜYOR

Proje koordinatörü olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ali Türker, Gökova Körfezi ve koylarının oldukça yoğun insan kullanımı sonucunda giderek kirlendiğini belirterek şöyle konuştu: "Üç aylık yaptığımız çalışmanın sonucunda gördük ki, Gökova Körfezi'nin dibi korkunç derecede kirlenmiş. Bu kirlilik çoğunlukla insan kaynaklı oluşan bir kirlilik. Tek faktör diyebileceğimiz insanlar nedeniyle Gökova Körfezi'nin dibi çöplüğe dönüşmüş durumda. Gökova körfezinin dibinde bulduğumuz en büyük kirlilik faktörü olarak cam şişeler, plastik şişeler ve diğer kirlilik etkenleri. Bunun yanında plajı kullanan insanlar ve yatlarından kaynaklanan kirlilik tespit ettik. Aynı zamanda Posidonia (deniz çayırları) çayırlarına göz attık. Posidonia çayırlarının denizi kullanan yatlar ve balıkçı tekneleri ile denize açılan gemiler tarafından denize atılan çapalar tarafından dipte yok olma ile karşı karşıya kaldığını gözlemledik. Deniz dibindeki Posidonia çayırları maalesef çapalar ile deniz dibinin pulluk gibi taranması sonucunda öldüğünü ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını gözlemledik."

CUMHURBAŞKANLIĞI YAZLIK KONUTUNUN BULUNDUĞU KOY KİRLİ ÇIKTI

Prof. Dr. Ali Türker, kirlilik tehdidi altında bulunan koylar arasında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yabancı devlet adamlarını yaz aylarında ağırlamak için yaptırılan Marmaris Okluk koyunun da aşırı yat konaklaması nedeniyle kirli çıktığını açıkladı. En kirli gördükleri noktalar arasında ilk sırada Akyaka içindeki Maden iskelesinin geldiğini belirten Türker,

sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok büyük derecede kirli. Sonra Akbük koyu, Ören beldesindeki plajlar ve ardından Okluk koyu geliyor. Okluk koyu çok nadide koylarımızdan birisidir. Okluk koyunun yanındaki İngiliz koyu da kirli koylardan. Bu koylarımız yatlar tarafından özellikle fırtınaya kapalı olması nedeniyle çok kullanılan bir koy. Bu koya demir atan, burada konaklayan tekneler tarafından denize çok sayıda çöp atıldığını tespit ettik. Bu koylarda da yine tekneler tarafından denize atılan çapa nedeniyle Posidonia çayırlarının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını gördük. Okluk koyunda Eylül ayının sonunda bir sabah yaptığımız sayımda 100'e yakın tekne saydık. Eylül ayının sonu olmasına rağmen 100'e yakın tekne hâla oradaydı ve bağlıydı."

"POSİDONİA ÇAYIRLARININ DENİZ DİBİ HARİTASININ ÇIKARILMASINA TALİBİZ"

Üç aylık araştırma sonrası ortaya çıkan kirliliğin temizlenmesi ve deniz çayırlarının haritasının çıkarılması konusunda da gönüllü olduklarını açıklayan Türker, sözlerine şöyle devam etti: "Araştırmamız 15 gün sonra tamamlanacak. Bugün sonuç raporunu açıklıyoruz. Sonuçta burada yerel yönetimlere sivil toplum örgütlerine ve halka denize kirletmemeleri yönünde tavsiyede bulunacağız. Kirlenmiş materyallerin nasıl uzaklaştırılacağını söyleyeceğiz. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Altı Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak denizin dibinde kalan bu materyalleri denizden çıkarıp uzaklaştırma ve yok etmeye talibiz. Yine Posidonia çayırlarının şu anki durumu ile ilgili deniz dibi haritalarının da tespiti yönünde gönüllüyüz ve yapabiliriz."

DENİZDEN ÇIKARILAN ÇÖPLER DENİZ MÜZESİNDE SERGİLENECEK

Deniz dibinden çıkan ilginç çöplerin kurulacak deniz müzesinde sergileneceğini açıklayan Türker, sözlerini şöyle tamamladı: "Üniversitemiz yerleşkesinde Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde bir Deniz Müzesi oluşturacağız. Bu müzede denizden çıkardığımız ilginç sayılabilecek çöpleri sergileyeceğiz. Bu ilginç dediğimiz çöpler arasında maalesef çok acı ama araba aküleri var. Beşe yakın akü bulduk. Basit vantilatörler var. Bunların bir kısmını orada sergileyeceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!