Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Demirtaş'tan flaş Lice açıklaması

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Lice'de yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu

Demirtaş'tan flaş Lice açıklaması

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş NTV'de Lice'de yaşanan olayı değerlendirdi. Demirtaş Kayacık köyündeki jandarma karakolunun yenilenmediğini söyledi ve yeni bir karakol yapıldığını iddia etti.

Demirtaş, ''Ek inşaat yapımı yok. Yeni bir karakol yapılıyor. Medem sürece güveniyoruz yeni karakola niçin devlet para yatırıyor. Şimdi dün katliamın gerçekleştiği köyün kanalizasyonu yok, suyu yok. Neden kalekol yapılıyor.Bu vahim olayın üzerine gitmelidir. Sorumluları açığa alıp, yargıya teslim etmelidir.'' dedi.

İşte Demirtaş'ın konuşmasından önemli satır başları;

Hükümet, provokasyon olduğuna inanıyorsa karakol komutanın görevden alınması gerekir. Ateş emrini veren göstericiler değil. Ateşli silah kullanan tek grup güvenlik güçleridir. Provokasyonu yapan komutan, güvenlik güçleri, kimse görevden alsın. Hükümetin bu tür demokratik gösterilere evrensel hukuk çevresinde yaklaşması lazım. İster Taksim'de olur, ister Hakkari'de olur, ister Lice'de olur.

DEMEK Kİ BARIŞA İNANÇ YOK KAYGI VAR

İnsanlar demokratik gösteri haklarını, ifade özgürlüğü hakkını sınırsız kullanabilmelidir. Çözüm sürecinin aşamasından anladığımız da budur. Hükümet bu konuda üzerine düşen ciddi sorumluluklarını yerine getirmiyor.Savaş bitiyor, bitmeli. 134 yeni karakol ve kalekol inşaatına hız verilmesinin mantığı olabilir mi? 134 kalekola bu ülkeni, bu milletin parasını niye yatırıyor. Demek ki barışa inanç yok, kaygı var. Katliam gerçekleştirilen köyde altyapı yok. Kanalizasyon yok, suyu yok. Fakat iki karakol yapılıyor. Altyapı ve üstyapıya yatırım yapılmalıdır. Sağlık, eğitim ve istihdam için yatırım yapılmalıdır. Bu sürece hükümet, güç ve katkı vermiyor. Hükümetin bu politikalarını eleştirecek, teşhir edecek, protesto edeceğiz.

DEVLET HAVAYA ATEŞ AÇIYOR YERDEKİ VATANDAŞ HAYATINI KAYBEDİYOR

Halkı provokatör olarak suçlamak devlete yakışmaz. 90 yıldır devlet havaya ateş ediyor, yerdeki vatandaş hayatını kaybediyor. Hükümet sorumsuzca açıklamalara yapmayı bırakıp, bu vahim olayın üzerine gitmelidir. Sorumluları açığa alıp, yargıya teslim etmelidir.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!