Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Davutoğlu Kerry ve Lavrov ile görüşecek

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ASEAN toplantısında, Kerry ve Lavrov ile Suriye konusu başta olmak üzere ilgili konuları istişare etme imkanı bulacaklarını söyledi.

Davutoğlu Kerry ve Lavrov ile görüşecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) 22. Genel Kurulu kapsamında TBMM ve Anadolu Ajansı işbirliğiyle hazırlanan "Suriye'de İnsani Trajedi/Humanitarian Tragedy in Syria" sergisinin açlışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kuruluşundan itibaren AGİT'in içinde bulunulduğunu anımsatan Davutoğlu, özellikle yeni güvenlik risklerine karşı, Avrupa'daki ekonomik krizin ürettiği yabancı düşmanlığı, İslamofobia ve zenofobiaya karşı bir yumuşak güç olarak da AGİT'in devreye girmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Brunei'deki ASEAN toplantısı

ASEAN dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Brunei'ye gideceğini aktaran Davutoğlu, ASEAN'la iki yıl önce diyalog ortaklığı sürecinin başladığını söyledi. Davutoğlu, orada 27 ülkenin dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Sayın Kerry ve Sayın Lavrov da orada olacaklar. Bu vesileyle de onlarla Suriye konusu başta olmak üzere ilgili konuları istişare etme imkanı bulacağız. Bundan birkaç gün önce Lavrov'la yaptığımız görüşmede, Brunei'de bir araya gelerek bundan sonraki süreçte paralel bir şekilde çalışma konusunda mutabık kalmıştık. Lavrov'la Doha'da yaptığımız toplantıda benzer bir mutabakat sağlamıştık. Brunei' de ASEAN marjında ikili görüşmeler yaparak, bölgedeki sorunları ve ayrıca Güney Doğu Asya'daki gelişmeleri inceleme imkanı bulacağız. Bu vesileyle Kamboçya gibi yeni büyükelçilik açacağımız ülkelerin dışişleri bakanlarıyla da görüşeceğiz."

AGİTPA Başkanı Grossruck'un değerlendirmesi

Davutoğlu, bir gazetecinin, "AGİTPA Başkanı Wolfgang Grossrcuk'un konuşmasını dinledik. 'İfade özgürlüğü temel haktır. Gösterilere orantılı şekilide müdahale edilmeli' diyerek Gezi Parkı olaylarına değindi. Sizin yorumunuz nedir?" şeklindeki sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Bu konuda zaten gerekli açıklamaları yaptık. Özgürlükler ancak ve ancak hukuk devleti kurallarıyla hayata geçirildiğinde gerçek toplumsal barış zeminine katkıda bulunabilir. Yine hukuk devleti kuralları da özgürlüklerle ancak desteklenebilir. Türkiye her zaman özgürlüklerle hukuk devleti kurallarını birlikte işletmiş bir ülkedir. Türkiye'de hiçbir zaman, bir dakika dahi özgürlüklere dayalı toplu gösterilere yasak getirilmemiştir. İzin verilen ve normal hukuki prosedürlerle talep edilen bütün gösteri hakkı kullanımları gerçekleşmiştir. Bu süreçte Türk halkı olgunluğunu da göstermiştir. Barışçıl gösteri talepleriyle şiddet kullanan ve vandalizm yapanlar arasındaki ayrımı gözetemezsek, bu kez de hukuk devletini bazı vandalizm yanlısı şiddet unsurlarına kurban etmiş oluruz. Bu dengeyi Türkiye muhafaza etmiştir, edecektir. Hiçbir şekilde hiçbir dönemde barışçıl gösterilere kısıtlama getirilmemiştir, bundan sonra da hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın vurguladığı gibi 'her zaman, herkes, hangi düşünceden, hangi kanaatten olursa olsun bu gösteri yapma hakkına sahiptir ve sahip olmaya devam edecektir."

Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyaretinin tarihinin ise Başbakan'ın takvimi ve bölgedeki gelişmelere göre belli olacağını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!