Geri Darbeye bir destek daha

Darbeye bir destek daha

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Mısır'ın kredi notunu değiştirmedi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:24 - Ekonomi
A
Darbeye bir destek daha

S&P açıklamasına göre, Mısır'ın uzun ve kısa vade kredi notunu 10 hafta önce CCC+ çöp seviyesine indiren S&P, 3 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinin, Mısır'ın kredi notunu "durağan" bir görüntüyle değiştirmeyeceğini bildirdi.


S&P, Mısır'ın IMF ile yürüttüğü 4,8 milyar dolarlık kredi müzakerelerinin durmasına karşılık Körfez ülkelerinin ülkeye sağladığı 12 milyar dolarlık yardımla, 3 Temmuz'da yaşanan darbenin getirdiği kargaşa ortamının etkilerinin bir parça hafiflediğini ifade etti.

Katar'dan gelen bir önceki 3,7 milyar dolarlık yardımla birlikte kredilerde Mısır'ın dış ödemeler dengesinde sorunlarla karşılaşma olasılığının azaldığını aktaran S&P, Mısır'ın dışarıdan ülkeye para çekme yetisinin kırılganve hibe desteklerinin olumlu gelişmesine bağlı olduğunu belirtti.

S&P açıklamasında, Mısırlı yetkililerin ülkedeki dış, finansal ve parasal göstergelerin daha kötüye gitmesini engellemeyeceklerini düşündüklerinde, Mısır'ın notunu tekrar düşürebilecekleri uyarısını da yaptı.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:24
A