Geri Dalında kuruyup dökülen kara incir için Bursa Mudanya'da araştırma!

Dalında kuruyup dökülen kara incir için Bursa Mudanya'da araştırma!

Bursa'nın Mudanya ilçesinde kara incir hasadına az bir zaman kala dalında kuruyup dökülen incirler ile ilgili yerinde inceleme yapan uzman ekipler üreticiyi bilgilendirdi.

08 Ağustos 2021 Pazar, 17:22 - Bursa Bölge
A
Dalında kuruyup dökülen kara incir için Bursa Mudanya'da araştırma!

Kraliçe inciri olarak ünlenen Bursa'nın meşhur kara incirinin yetiştiği Yörükali Mahallesinde bir süredir incirler dalında kuruyup dökülüyordu. İncir bahçelerinde yaşanan meyve döküm zararı ile ilgili Bursa İl Tarım Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan, İlçe Müdürü Ergün Karadağ, Mudanya Ziraat Odası Yöneticisi, Aydın Erbeyli, İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü, Bölüm Başkanı ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerince incir bahçelerinde saha çalışması yapıldı.

Yapılan tespitlerde meyve dökümlerinin kışın yaşanan soğuk zararı, yetersiz döllenme, bozuk ilek ve kısmen incir kara sineği zararlısı olduğu, Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü personellerince tespit edildi. Konu ile ilgili Yörükali Mahallesinde diğer mahallelerden de gelen üreticilerin de katıldığı bilgilendirme toplantısı düzenlenerek bilgilendirmelerde bulunuldu.

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


08 Ağustos 2021 Pazar, 17:22
A