Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'tank palet fabrikası' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Arifiye'deki fabrika arazisi binası dahil her şeyi ile bedeli 250 milyon doları ancak bulan tesistir. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen ömründe fabrika görmemiştir ne anlama geldiğini bilmiyordur. Neresinden tutsanız elinizde kalacak bir iftira ile karşı karşıyayız. Yapılan işin adı satış değil işletme devridir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'tank palet fabrikası' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İlk Milli Helikopter Motoru TEİ-TS1400'ün Teslimi ve Tasarım Merkezi Açılış Töreni'nde konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Tasarım merkezinde mühendislerimiz çok daha verimli bir şekilde çalışmalarını yürütecektir. TEİ'nin sektörün en önemli oyuncuları arasında yer almasını hedefliyoruz. Motor teknolojileri konusunda söz sahibi, elin parmakları kadar ülke var. Çok geniş bir ekosistemin beraber çalışması gerekiyor. TEİ motor tasarlayan, üreten ve dünyaya satan marka haline dönüşüyor. Yakında tüm bu motorları envantere almaya başlayacağız. Diğer savunma sanayi araçlarımızın motorlarının tamamını yapana kadar ilerlemeyi sürdüreceğiz. Her ne kadar birileri Arifiye'deki tank palet fabrikası üzerinden savunma sanayiini baltalamaya çalışsa da biz bu hedeften asla vazgeçmeyeceğiz.

TANK PALET FABRİKASI TARTIŞMASI: YAPILAN İŞLEM SATIŞ DEĞİL, İŞLETME DEVRİDİR

Arifiye'deki fabrika meselesini bir kez daha anlatmak istiyorum. Arifiye'deki fabrika makineleri, binası dahil her şeyi ile bedeli 250 milyon doları ancak bulan bir tesisti. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen ömründe hiç fabrika görmemiştir. Neresinden tutsanız elinizde kalacak iftira ile karşı karşıyayız. Yapılan işlemin adı satış-özelleştirme değildir. İşletme devridir. BMC'ye 25 yıllığına işletme yapılan fabrikanın Katar'a satışı kesinlikle söz konusu değildir. 

Fabrikaya 50 milyon dolarlık yatırım da var. Aynı zamanda fabrikada TSK'nın ihtiyaç duyduğu tüm bakım ve onarım çalışmaları da devam edecektir. Biz fabrika üzerinden TSK'ya ve kahraman askerlerimize yöneltilen saldırıların asıl sebebini gayet iyi biliyoruz. Yıllarca TSK'yı tek parti faşizmini sürdürme gayretlerinin kalkanı olarak kullananların artık sadece milletin ordusu haline gelen kuruma tahammülsüzlüklerinin sebebini gayet iyi biliyoruz. TSK'nın vatan sınırlarını korumadaki başarılarından duydukları rahatsızlığı bu tür bahanelerle, askerimizi hedef alarak dışa vuranları milletimize havale ediyoruz. 

Gemiden tanka, uydudan İHA sistemlerine, savunmanın her alanında yatırımlarımız ile sanayimize yön verdik. Platform tasarımı ve üretimindeki kabiliyetlerin tek başına yeterli olmayacağından gayretle kritik alandaki çalışmaları özellikle destekledik. Geniş bir ekosistem kurduk. Ülkemizin insan gücü yanında uluslararası potansiyeli de harekete geçirecek adımlar attık. Savunma sanayinin her alanında proje çalışan, AR-GE faaliyeti yürüten girişimlerimizin yanında yer aldık. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fransa'ya 'Karabağ' tepkisi: Karar felakettir

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sarıkamış-Karakurt-Horasan Yolu Açılış Töreni"nde de konuştu. Erdoğan, Fransa'daki Karabağ kararına tepki göstererek, "Fransa'nın parlamentosunda aldığı karar skandalın ötesinde, fecaattir, felakettir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sarıkamış-Karakurt-Horasan Yolu Açılış Töreni"ne Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan, Azerbaycan'ın Karabağ zaferiyle ilgili olarak, "Azerbaycanlı kardeşlerimizin mücadeleleri ile Karabağ semalarını bugün artık paçavralar değil, hilal ve yıldız süslüyor. Azerbaycan bayrağı, Dağlık Karabağ'da gururla dalgalanıyor" dedi.

Fransa Ulusal Meclisi'nin 'Dağlık Karabağ tanınsın' kararına sert tepki gösteren Erdoğan, "Minsk Grubu eş başkanı Fransa'nın parlamentosunda aldığı karar skandalın ötesinde, fecaattir, felakettir. Fransa Ermenileri bu kadar seviyorsa kendi topraklarından Marsilya'yı onlara verebilir" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Sarıkamış-Karakurt-Horasan Yolu hizmete açıldı. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

"Sınır kapıları güzergahında olan ve çoğunlukla ağır taşıt trafiğine hizmet verecek yol dış ticaretimize önemli katkılar yapacak. Yol, yıllık toplam 29 milyon lira tasarruf sağlayacak. Kars'ın cazibesinin daha da artacağına inanıyorum. Ulaştırma ve Altayapı Bakanlığımızı, sayın Bakan ve ekibini şahsım ve milletim adına gönülden tebrik ediyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Haysiyet ve şahsiyet sahibi olmak hayatta başarının anahtarıdır. Tarih boyunca haysiyetini ve şahsiyetini kişiren kişiler ve toplumlar kendilerini hep zillet çukurunda bulmuşlardır. Türk milleti olarak Allah'a hamdolsun böyle bir yanlışa düşmedik. Tehditler karşısında susanlardan olmadık. Hep dik durduk. Yeri geldi Çanakkale'de gencecik evlatlarımızı toprağa verdik. Yeri geldi 15 Temmuz'da tanklara meydan okuduk. Yeri geldi işte benim de dedem Sarıkamış'ta donarak, kucağında tüfeğiyle şehit oldu. Milli onurumuzun çiğnenmesine, değerlerimize kastedilmesine rıza göstermedik. 

"FRANSA'NIN KARARI SKANDALIN ÖTESİNDE FELAKETTİR"

Terörden, şiddetten, Esed rejiminin bombalarından kaçan mazlumlara gönlümüzü ve kapılarımızı açtık. CHP gibi ülkemize sığınan insanları Boraltan Köprüsü'nde olduğu gibi katillere teslim edenlerden olmadık. Ermeniler, Azerbaycan topraklarına saldırdığında tüm imkanlarımızla kardeşlerimizin imdadına koştuk. Karslı, bu Ermenileri tarihten iyi bilir. Azerbaycanlı kardeşlerimizin mücadeleleri ile Karabağ semalarını bugün artık paçavralar değil, hilal ve yıldız süslüyor. Azerbaycan bayrağı, Dağlık Karabağ'da gururla dalgalanıyor. Nahçıvan ile Azerbaycan koridorunun açılmasıyla artık kardeşlerimizle doğrudan kara bağlantısına da sahip olacağız. Buradan en çok faydayı görecek yerlerin başında Kars geliyor. Karabağ'da kazanılan zafer hem uluslararası hukuk hem diplomasi hem de askeri açıdan Azerbaycan'a anasının ak sütü gibi helaldir. Azerbaycan kimseye saldırmamış, BM ve AGİT kararlarına rağmen 30 yıl boyunca işgal edilen topraklarını azat etmiştir.

Minsk Grubu eş başkanı Fransa'nın parlamentosunda aldığı karar skandalın ötesinde, fecaattir, felakettir. Fransa Ermenileri bu kadar seviyorsa kendi topraklarından Marsilya'yı onlara verebilir."

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!