Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Covid-19'u yenen 4 kişiden üçü, 6 ay sonra sağlık sorunu yaşıyor

Corona virüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde yapılan araştırmada 4 hastadan 3'ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi.

Covid-19'u yenen 4 kişiden üçü, 6 ay sonra sağlık sorunu yaşıyor

Medical Express'in haberine göre, Çinli bilim insanları, Ocak ve Mayıs aylarında Vuhan'da Covid-19 tespit edilen bin 700 hastayı 6 ay boyunca takip ederek bir araştırma yürüttü.

Çalışmanın bulguları, 8 Ocak'ta The Lancet dergisinde yayımlandı.

Araştırmacılar, COVID-19'u yenen hastaların yüzde 76'sında, 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu görüldüğünü ortaya koydu.

Çalışmada 6 ay sonra bu kişilerin yüzde 63'ünde yorgunluk ya da kaslarda güçsüzlük, yüzde 26'sında uyumakta zorluk ve yüzde 23'ünde depresyon gözlendiği açıklandı.

Uzmanlar, corona virüsü ağır atlatanların akciğer fonksiyonlarında bozulma ve böbrek işlevlerinde yüzde 13 azalma görüldüğüne de dikkati çekti.

Pekin'de, Çin-Japonya Dostluk Hastanesi ve Capital Tıp Üniversitesi Ulusal Solunum Tıbbı Merkezi'nden araştırmacı Dr. Bin Cao, "COVID-19 çok yeni bir hastalık olduğundan uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!