Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Citi büyük oynayacak

New York'ta Citibank CEO'su Mike Corbat'la görüşen Ali Babacan'a, bankanın bireysel bölümünü Türkiye'de sattığı hatırlatıldığında, "Citibank'ın Başkan Yardımcısı bir süre önce beni ziyarete geldi, Türkiye'de perakende bankacılık birimini elden çıkaracaklarını bildirdi

Citi büyük oynayacak

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''CEO ile bu konuyu da görüştük. ABD'de yaşanan krizden Citigroup ve Citibank da etkilendi. Bu nedenle ellerindeki bazı varlıkları satıp, sermayelerini güçlendirme yolunu seçtiler. Akbank'taki yüzde 20'lik hisselerinin yarısını bu kapsamda satmışlardı. Perakende bankacılık birimini satmaları da aynı nedene dayanıyor" dedi.


"Citibank, Türkiye'de daha sonraki dönemde farklı bir formatta büyümeyi planlıyor" diyen Babacan, bir dünya devine de Türkiye'de büyük oynamanın yakışacağını söyledi.

"Türkiye'ye gelip yatırım yaptığına pişman olan yabancı banka yok. Hepsi memnun" diyen Bakan Babacan'a bankaların 2009 krizi sonrası kâr transferi yapamamasının şikâyet konusu olup olmadığı sorulduğunda ise "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) koyduğu kurallar var. Bankalar büyüdükçe sermayelerinin de aynı oranda güçlenmesi gerekiyor.

Elde ettikleri kârları kendi sermayelerine ekliyorlar. Yurtdışına kâr transferi yapıp, başka kaynaktan sermaye artırımı yapmaları mümkün olur mu?" dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!