Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çin, Türkiye ile füze ihalesini savundu

Çin Dışişleri Sözcüsü Çunying, ABD ve NATO'nun "endişe" duyduğunu bildirdiği Türkiye'deki füze ihalesinin Çinli bir şirkete verilmesi ihtimaline ilişkin "Olağan ticari rekabet, siyasileştirilmemeli" dedi.

Çin, Türkiye ile füze ihalesini savundu

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD ve NATO'nun "endişe" duyduğunu bildirdiği Türkiye'deki füze ihalesinin Çinli bir şirkete verilmesi ihtimaline ilişkin "Olağan ticari rekabet, siyasileştirilmemeli" açıklaması yaptı.

Sözcü Hua, başkent Pekin'deki olağan günlük basın toplantısında bir gazetecinin konuya ilişkin sorusu üzerine "Çin'in askeri alanda ticari işbirliği hususunda son derece dikkatli ve sorumlu olduğunu" vurguladı.

Askeri ürün ihracatlarının ilgili bölgenin ya da dünyanın barış, emniyet ve istikrarını zedeleyecek nitelikler barındırmadığını kaydeden Hua, "Çin, diğer ülkelerin içişlerine karışmama prensibi doğrultusunda üzerine düşen uluslararası sorumluluğu ciddiyetle yerine getiriyor" ifadelerini kullandı.

Hua, "Çin ve Türkiye arasındaki olası işbirliği, tamamen iki ülke arasındaki olağan askeri ticaret ilişkisidir" diyen Hua, "İlgili tarafların konuyu objektif ve mantıklı bir şekilde ele almasını dilediklerini" söylerek olağan ticari rekabetin siyasileştilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Türkiye ile Çin arasındaki bu durumu normal olarak tanımlayan Hua, Batı ülkelerinin endişelerinin "yersiz ve gereksiz" olduğunu söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!