Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çiftçiye 2012'de 11 milyar destek

2012 yılı bütçesine konulan tarımsal destek tutarı 7 milyar 180 milyon lira olarak yer alıyor. Her ne kadar çiftçiye verilecek kredi faiz desteği ve tarımsal ürünlerin alımına ilişkin sübvansiyonlarla bu rakamın 11 milyar liraya çıkacağı belirtiliyor.

Çiftçiye 2012'de 11 milyar destek

Bursa Hakimiyet gazetesinden Yılmaz İşel'in yazısı...

2006'da yürürlüğe giren 5488 Sayılı Tarım Kanunu çiftçinin desteklenmesini ve bu amaçla bütçeden ayrılacak kaynağın da gayrı safi milli hasılanın yüzde 1'den az olmamasını öngörüyor.
Yasanın 21.maddesindeki bu hükme karşın, ayrılan tarımsal destek bütçeleri gayrı safi milli hasılanın yüzde 1'inden az olduğu gerekçesiyle hep eleştirildi ve öyle sanıyorum ki, 2012'de de yine eleştirilmeye devam edilecek.
Çünkü.
2012 yılı bütçesine konulan tarımsal destek tutarı 7 milyar 180 milyon lira olarak yer alıyor.
Her ne kadar çiftçiye verilecek kredi faiz desteği ve tarımsal ürünlerin alımına ilişkin sübvansiyonlarla bu rakamın 11 milyar liraya çıkacağı belirtiliyor olsa da bununla ilgili 2012 yılı programında bir ayrıntı bulunmuyor.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ARTACAK
Çiftçiye 2012'de verilecek tarımsal destekleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı ve bakın neler söyledi:
"Çiftçimize desteği artırıyoruz. Çiftçimizi alan ve ürün bazında desteklemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda 2012 yılında 7 milyar 180 milyon liralık destekleme ödemesi yapmayı planlıyoruz. Böylece 2011 yılı bütçesine göre artış oranı yüzde 19,7 olmaktadır. Destekleme ödeneklerine kredi faiz desteği ve tarımsal ürünlerin alımına ilişkin sübvansiyonlar gibi destekleme ödeneklerini dahil ettiğimizde tarım kesimine toplamda yüzde 14 artışla 11 milyar lira düzeyinde destek öngörüyoruz. Tarım sigortalarının kapsamını genişleterek çiftçimizin ürün ve üretim araçlarını teminat altına aldık. Tarım sigortaları için öngördüğümüz ödeneği 2012 yılında yüzde 157 oranında artırdık. Akaryakıt ve diğer girdi fiyatlarındaki artıştan dolayı çiftçimizin mağdur olmaması için mazot desteği birim fiyatlarını yüzde 9 ile yüzde 25 oranları arasında artırdık. Kimyevi gübre destekleme birim fiyatlarını ise yüzde 9 ile yüzde 16 arasında artırdık. Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi ve tarımsal altyapının güçlendirilmesi amacıyla uyguladığımız kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi ödeneklerini yüzde 40 oranında artırdık. Hayvancılık destekleme ödeneklerini ise 2011 yılı başlangıç ödeneğine göre yüzde 46 oranında artırdık."

YAZININ DEVAMI...

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!