Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP Bursa İl Başkanlığı'ndan 'CHP çelengine saldırı' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun valiliklere gönderdiği "CHP il başkanlarını şehit cenazelerine kabul etmeyin" talimatının ardından Bursa Büyükorhan'daki şehit cenaze töreninde CHP çelenginin parçalanmasıyla ilgili dava sonuçlandı. CHP Bursa İl Başkanlığı'nın şikayetinin ardından açılan kamu davasında Orhaneli Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve Büyükorhan Belediyesi'nde çalıştığı sonradan ortaya çıkan şüpheli Özgür Taşkın'a 1 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme cezayı 10 aya indirdikten sonra sanığın daha önce sabıkası bulunmadığını göz önüne alarak erteledi ve bir yıllık denetim süresi belirlenmesine karar verdi.

CHP Bursa İl Başkanlığı'ndan 'CHP çelengine saldırı' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Müsteşarımız üzerinden 'CHP il başkanlarını bundan sonra şehit cenazesinde protokole kabul etmeyin talimatı verdim" şeklindeki açıklamasının hemen ardından Büyükorhan'da cenaze töreninin ağırbaşlılığına yakışmayan olaylar meydana gelmişti. Kahramanmaraş'ın Engizek Dağı'nda teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen Bursalı Uzman Çavuş İsa Özkan'ın son yolculuğuna uğurlandığı 28 Haziran 2018'deki cenaze törenine gönderilen CHP çelengi bazı kişiler tarafından tören alanı dışına çıkarılmış ve parçalanmış, CHP Bursa İl Başkanlığı'nın şikayeti üzerine Orhaneli Cumhuriyet Başsavcılığınca kamu davası açılmıştı.

Mahkede CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş da hem ifade vermiş hem de müdahil talebinde bulunmuştu. İl Başkanı Akkuş, mahkemedeki ifadesinde sanıktan şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini belirterek, "Olay tarihinde şehit cenazesi vardı, siyasi parti olarak biz şehit yakınlarına destek olmak olmak ve acılarını paylaşmak adına partimiz adına her zaman katılmaya özen göstermişizdir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Büyükorhan ilçesinde gerçekleşen şehit cenazesine partimiz adına bir çelenk göndermiştik, kendimiz de cenaze törenine katıldık, ancak cenaze yerinde çelengimiz yere atıldı, Cumhuriyet Halk Partisi olarak hem kendi adımıza hem de partimiz adına bu durumu basında kınadık. Bu olay dolayısıyla bizim maddi bir zararımız söz konusu olamaz ancak hem şehidimize hem de Türkiye Cumhuriyetimize yapılan bir hakaret vardır. Bu olay dolayısıyla manevi zararımız büyüktür. Asıl sorun olaydan bir gün önce İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu partililerimizi ve partimizi kastederek şehit cenazelerine katılmamamız yönünde açıklamada bulunmuştur. Bu olayın bundan kaynaklandığını düşünmekteyim" şeklinde ifade vermişti.

MAHKEME "SUÇ SABİT" DEDİ

Orhaneli Asliye Ceza Makhekemsi kararında, şüphelinin "siyasi partilerin maliki olduğu veya kullanımında olan bina,tesis veya eşya hakkında mala zarar verme suçunu işlediğinin sabit olduğu" kanısı belirtilerek, önce alt sınırdan 1 yıl hapis cezasına hükmedildi, ardından da takdiren 1/6 oranında indirim yaparak cezayı 10 ay hapis cezasına çevirdi. TCK'nın 51/3. Maddesi gereği sanık hakkında 1 yıllık denetim süresi belirleyen mahkeme, sanık hakkında verilen hapis cezasının TCK'nın 51. Maddesi gereğince erteleyerek davayı sonuçlandırdı.

SARIBAL: "KURUMSAL KİMLİĞE SALDIRI VAR"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, davanın sonuçlanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, Büyükorhan'da yaşanan olayın sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurumsal kimliğine yönelik olmakla kalmadığını belirterek,  o dönemde Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı'nın ayrımcı ve ayrıştırıcı açıklamalarının toplumda yarattığı etkinin, ilerleyen süreçte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na fiili linç girişimine kadar uzandığını hatırlattı. Sarıbal, "Partimizi, Genel Başkanımızı hedef alan bu tür haksızlıkların sonuna kadar karşısında ve takipçisi olacağımızın bilinmesi gerekir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!