Geri CHP Bursa İl Başkanı Karaca'dan EDS ihalesi tepkisi

CHP Bursa İl Başkanı Karaca'dan EDS ihalesi tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Elektronik Denetleme Sistemi ihalesine tepki göstererek, "Bursa'yı soyup soğana çevirecekler! Alinur Aktaş 15 milyon trafik cezası garantili EDS sistemi kuruyor" dedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ferhat Murat'sa Karaca'nın iddialarını yalanladı.

02 Temmuz 2021 Cuma, 11:34 - Bursa Bölge
A
CHP Bursa İl Başkanı Karaca'dan EDS ihalesi tepkisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yüzlerce kamerayla Bursa trafiğini denetlemek üzere kurup işleteceği Elektronik Denetleme Sistemi ihalesine tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, "720 milyon liraya ihale edildiği açıklanan bu projenin finansmanının tamamen trafik cezalarından sağlanması öngörülüyor. Her yıl 1.5 milyon trafik cezası keserek, 10 yılda sistemin bedeli çıkmış olacak. Bursalılar dikkat! Yatak garantili hastane, geçiş garantili köprüden sonra şimdi de günde en az 4 bin adet trafik cezası garantili EDS hortumu geldi" diye konuştu.

MOBESE sisteminin daha da geliştirilmiş şeklini ifade eden EDS sistemi içerisinde 27 adet hız kontrol sistemi, 30 sinyalize kavşakta 89 kavşak kolunda 282 şeride hitaben kırmızı ışık ihlal sistemi, 15 noktada park ihlal sistemi, 9 adet mobil EDS aracı, Bölge Görüntülüme Sistemi için 150 hareketli kamera, 450 adet sabit kamera bulunacağını açıklayan Karaca, bu projenin BURULAŞ tarafından ihaleye çıkarıldığını belirterek şunları söyledi:

"Edindiğimiz bilgilere göre, 2 firmanın katıldığı ve yap-işlet-devret modeliyle yapılacak EDS ihalesine katılan İstanbul firması Torkam İnşaat Yatırım A.Ş 785 milyon lira fiyatla elenmiş, ihale de 720 milyon lira veren Ankara firması CABA Grup'ta kalmış. Bu ihale onaylanırsa bu Ankara firması Bursa'nın önümüzdeki 10 yılına ipotek koyacak."

"İHALEYİ NEDEN TURİZM-FUAR ŞİRKETİ BURFAŞ YAPIYOR?"

Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

"EDS büyüklüğündeki bir proje, çok değerli bir iş. İhaleye sadece iki firma katılmış ve biri almış ihaleyi. Neden sadece iki firma? İki firma ile rekabet sağlanmış olur mu? Anlaşılıyor ki, artık AKP zihniyeti için bir işin yapılma sebebi, o işin kamu yararı değil, yapım sürecinde hortumcu mahalleye sağlayacağı yarardan ibaret."

"10 YILDA TOPLAM 15 MİLYON ADET TRAFİK CEZASI YAZACAKLAR"

Sistemin maliyetinin tümüyle trafik cezalarından elde edilen gelirle karşılanacağını hatırlatan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca şunları anlattı:

"10 yılda toplam 14 milyon 400 bin ceza yazılarak, sistemin tüm maliyetinin karşılanacağını hesaplamışlar. Hortuma bakın! Yılda yaklaşık 1.5 milyon ceza yazacaklar. Bu para tümüyle Bursalıların cebinden çıkacak. Daha doğrusu 10 yılda Bursalılara toplam 720 milyon lira trafik para cezası kesileceği bugünden belli. Dönerken sinyal vermedin ceza, şerit değiştirdin ceza, müzik dinledin ceza. Böyle bir hayat olabilir mi? Sırf AKP'nin yandaş firması para kazansın diye Büyükşehir Belediyesi'ni borçlandırdıkları o projeye gelir elde etmek ve günlük en az 4 bin trafik cezası kotasını doldurmak için en küçük hatalara bile trafik cezası kesilen bir şehirde yaşanır mı?"

"İLK SEÇİMDE İKTİDAR DEĞİŞECEK, PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA BIRAKIYORLAR"

Sistemin kontrolünün bir şirkete verilmesinin yaratacağı güvenlik sakıncalarına da işaret eden CHP İl Başkanı Karaca sözlerini şöyle tamamladı:

"Kameralarla tüm trafik akışı kontrol altında. Kişi mahremiyeti kalmayacağı gibi güvenlik de o şirkete emanet ediliyor. 2 yılda biteceği söyleniyor. Yani seçime kadar yapıp Bursa'yı 720 milyon lira borçlandıracaklar, önümüzdeki 10 yıl boyunca da, her gün en az 4 bin adet trafik cezası kesilecek ki, sistem maliyetini ödesin. Böylesi bir saçmalığa imza atan da, Alinur Aktaş başkanlığındaki Bursa Büyükşehir Belediyesi'dir. Önümüzde sandık var, hem merkezi iktidar hem de Alinur Aktaş gidecek. Alinur Aktaş gidecek ama Bursalılar 10 yıl boyunca Alinur Aktaş'ın bu şehre attığı bu kazığın cezasını çekmeye devam edecek."

KARACA'NIN İDDİALARINA YALANLAMA!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ferhat Murat'sa Karaca'nın iddialarını yalanladı.

Murat, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'nın "Bursa'yı soyup soğana çevirecekler. Alinur Aktaş, 15 milyon trafik cezası garantili EDS sistemi kuruyor" şeklindeki basın açıklaması tamamıyla gerçek dışıdır.

Bursa trafiğinin daha akışkan hale gelmesi amacıyla, seçim döneminde projelerimiz arasında yer alan, dünyanın ve Türkiye'nin pek çok gelişmiş şehrinde trafiğin düzenlenmesine yardımcı olan Elektronik Denetim Sistemi (EDS), Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), Trafik Kontrol Merkezi (TKM) projeleri tek seferde 'hizmet alımı' yöntemiyle 30.06.2021 tarihinde ihale edilmiştir. İhale, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında EKAP üzerinden ilan edilerek tüm katılımcılara açık olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında KGYS ile tamamen Emniyet Teşkilatı'mızın kontrolünde olan mevcut sisteme, yeni noktaların eklenilmesi sağlanarak kamu güvenliğinin tesis edilmesi amaçlanmaktadır. Bu sistemin kurulum ve 10 yıllık bakım hizmetlerinin tamamı ihale kapsamı içerisinde yer almaktadır. Trafik Kontrol Merkezi marifetiyle Bursa'daki sinyalize kavşaklarda dinamik planlamalar yapılacak ve anlık yoğunluk ölçümleri ile kavşaklardaki bekleme süreleri önemli ölçüde azaltılacaktır. Böylece şehirde daha akıcı bir trafiğin oluşturulması sağlanacaktır. Ayrıca bu sistemde üretilen veriler şehir trafiğinin planlanmasında kullanılacaktır.

  • İhale iddia edildiği gibi iştirakimiz BURFAŞ tarafından değil, ulaşım planlama, toplu taşıma, otopark gibi konularda faaliyet gösteren iştirakimiz BURULAŞ tarafından yapılmıştır. İhalenin BURULAŞ tarafından yapılmasının temel amacı; sistemin oluşturacağı mali kaynağın toplu taşımanın finansmanında kullanılması, dolayısıyla toplu taşımanın daha ekonomik hale gelmesiyle birlikte bireysel araç kullanımının azaltılmasıdır.
  • İhale iddia edildiği gibi; YAP İŞLET DEVRET MODELİYLE DEĞİL, Kamu İhale Platformu'nda ilan edilerek 4734 sayılı yasa kapsamında AÇIK İHALE USULÜYLE yapılmıştır. İhale kapsamında, yüklenici tarafından hizmeti üretmek için kurulacak tüm tesis ve altyapı Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.
  • İhalede iddia edildiği gibi 15 milyon adet (veya yılda 1,5 milyon adet) CEZA GARANTİSİ bulunmamaktadır. Öngörülen adette ihlal olmaması halinde eksik kalan kısmın ödemesinin yapılması da SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. Bu durumda yapılacak uygulama mevzuatta açıkça belirtilmiştir. Projenin temel amacı şehrimizde trafik kuralı ihlallerini sıfıra indirmektir.
  • İhale kapsamında iddia edildiği gibi TELEFONLA KONUŞMA, SİGARA İÇME GİBİ İHLALLER DENETLENEMEYECEKTİR. Proje kapsamında can ve mal güvenliğini tehdit eden ve trafiği olumsuz etkileyen; KIRMIZI IŞIK İHLALİ, HATALI PARKLANMA VE HIZ İHLALLERİ denetlenecektir. Yapılan bu denetlemelerin trafikte kurallara uyan hemşerilerimizi koruyacağı ve mutlu edeceği de tartışmasız bir gerçektir.

Muhalefet partilerinin il başkanları tarafından sıklıkla başvurulan dezenformasyona ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik gerçek dışı iddialara itibar etmeyiniz."

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


02 Temmuz 2021 Cuma, 11:34
A