Geri Chavez'in son durumu ne?

Chavez'in son durumu ne?

Chavez'in sağlığı için Latin Amerika ülkelerinde ayinler düzenleniyor.

13 Aralık 2012 Perşembe, 12:05 - Dünya
A
Chavez'in son durumu ne?

Venezuela Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas, halen Küba'da hastanede bulunan Chavez'in sağlık durumunun ciddi olduğunu açıkladı.


Villegas, televizyondan yayınlanan açıklamasında, bütün Venezuela halkını ve diğer dost halkları, Chavez için dua etmeye çağırdı.

Hugo Chavez'in halefi olarak gösterdiği Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, "Önümüzde güç günler var" dedi.

Venezuela'da adının açıklanmasını istemeyen hükümet kaynakları, önce Chavez'in durumunun kritik olduğunu bildirdi, ardından hayati fonksiyonlarında bir parça iyileşme olduğunu duyurdu.

Venezuela'da ameliyatın gerçekleştiği Salı gününden buyana halk sokaklarda. Televizyonlar, Chavez için düzenlenen törenleri, binlerce kişinin dua etmesini gösteriyor.

Arjantin ve diğer Latin Amerika ülkelerinde de, sol gruplar Chavez'in bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyor, dayanışma gösterileri düzenliyor.

Chavez'in iyileşse bile 10 Ocak'ta yapılacak devlet başkanlığı yemin törenine yetişemeyebileceği belirtiliyor. Chavez, geçen Ekim ayında 4'üncü defa devlet başkanı seçilmişti.

Chavez'in 10 Ocak'ta parlamento önünde, ya da Yüksek Mahkeme önünde yemin edememesi halinde, ülkede 30 gün içinde yeni bir devlet başkanlığı seçimine gidilmesi gerekiyor.

Hugo Chavez, Latin Amerika'da Amerika Birleşik Devletleri, küreselleşme ve liberal ekonomiye karşı duruşuyla yeni bir sayfa açmıştı.

Leğen kemiği kanseri olan Chavez, 3 ameliyatın ardından geçen Temmuz'da kanserden kurtulduğunu açıklamıştı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 12:05
A