Geri Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Bursa'da konuştu: 321 millet bahçesi projesi yapıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Bursa'da konuştu: 321 millet bahçesi projesi yapıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bugün ülkemizin tamamında, toplam büyüklüğü 55 milyon metrekareyi bulan 321 millet bahçesi projesi yapıyoruz. 57 millet bahçemizi kısa bir süre içerisinde milletimizin hizmetine sunduk. 264 millet bahçemizin yapımına da hızla devam ediyoruz." dedi.

21 Mayıs 2021 Cuma, 15:55 - Bursa Bölge
A
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Bursa'da konuştu: 321 millet bahçesi projesi yapıyoruz

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN  

Bursa'yı yeniden yeşille anılan bir kent haline getirmek amacıyla adımlarını kararlılıkla atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Vakıf Bera Kent Parkı'nın açılışının ardından önemli bir çevre projesinin daha startını verdi. Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinin sınırını belirleyen Gökdere'nin her iki yakasını kaplayan yaklaşık 257 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek Gökdere Millet Bahçesi'nin sadece 2 bin 800 metrekaresinde sosyal donatılar, kalan alanda ise rekreasyon alanları bulunacak. Gökdere Millet Bahçesi'nde 10 bin 887 metrekare alanda çocuk oyun köyü, yöresel bitkilerin mevsimsel renklendirme gösterilerinin yapılacağı 4 bin metrekarelik bitki gösteri alanları ve 2 bin 750 metrekarelik biyolojik gölet bulunacak. 2 bin metre uzunluğunda bisiklet parkurunun, 2 bin metre koşu yolunun ve 4 bin metre gezinti yolunun olacağı projede, 16 kameriye, 3 mangal pişirme birimi ve 31 piknik masası, piknik alanı yer alacak. Sosyal tesisin, yöresel satış ünitelerinin ve mescidin de olacağı projede bin 25 metrekarelik alanda millet kıraathanesi yapılacak. Bursa'ya büyük değer katacak Gökdere Millet Bahçesi'nde ilk fidan dikim törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ile vatandaşlar katıldı.

Yeşil en çok Bursa'ya yakışır

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, göreve geldikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yaptığı görüşmede dile getirdiği 4 önemli konu başlığıyla ilgili olarak bugüne kadar çok önemli mesafeler aldıklarını söyledi. Kent siluetini bozan Tower Plazanın yıkıldığını, Çelik Palas'ın arkasındaki binalarda yıkımın başlandığını hatırlatan Başkan Aktaş, "Hanlar Bölgesi'nin etrafı da açılıyor. Surların arkası, Üftade bölgesi Osmangazi Belediyemiz tarafından düzenleniyor. Beraberinde Sıcaksu'da da Akpınar'da da, 150 konutlarda da ha keza Mevlana'da yaptığımız 7 ve 8'inci etap kentsel dönüşümlerle de bu süreç hızlı bir şekilde devam ediyor. Dünyada yeşil her yere yakışır, her şehre yakışır, herkesin hayalidir. Ama bu şehir yeşil ile özdeşleşmiş ve Yeşil Bursa diye anılır. Herkes 'Yeşil Bursa' diye bahseder. Bu nedenle yeşil en çok Bursa'ya yakışır. Ve bu konuda da önemli çalışmalara imza attık. Sabah belediyemiz tarafından yapılan Vakıf Bera Kent Parkı'nı hizmete açtık. Şimdi de yıllardır konuşulan ancak çeşitli nedenlerle hayata geçirilemeyen Gökdere Millet Bahçesi'nde ilk fidanı toprakla buluşturuyoruz. Ben inanıyorum ki bir tarafı Osmangazi, bir tarafı Yıldırım olan bu proje Bursa'mıza büyük değer katacak. Bu projeye verdikleri destek nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanı'mız Murat Kurum'a şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Kurum, Gökdere Millet Bahçesi İlk Fidan Dikim Töreni'nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994'te İstanbul'dan adeta tırnaklarıyla kaza kaza başlayarak alın teri, gözyaşı, aşk ve milletin dualarıyla ilmek ilmek ördüğü 81 ilde, adeta bir şehircilik devrimi yaşandığını belirtti.

"Millet şehirciliği" yoluna yeni yüzlerce proje ekleyerek, her gün bir taş daha koyarak, heyecanla devam ettiklerini aktaran Kurum, "Bizim şehircilik devrimimiz, hiçbir zaman geometrik, sıradan, tekdüze, derinliksiz, geçmişi silen, milleti hiçe sayan bir ceberut devlet şehirciliği olmadı. Tam aksine vatandaşımıza huzur veren, şahsiyetini güçlendiren, kimliğini hatırlatan, ruh katan ve heyecanlandıran bir tarihe saygılı millet şehirciliğini hakim kıldık." diye konuştu.

Millet bahçeleriyle şehirlere yeni nefes alanları kazandırdıklarına dikkati çeken Kurum, şöyle devam etti:

"Deprem anında insanlarımız toplanabileceği, deprem toplanma alanlarının ihtiyacını aslında yaşadığımız tüm depremlerde görüyoruz. İşte bugün açtığımız, şimdi fidanlarını dikeceğimiz, tüm millet bahçelerimiz depremde birer toplanma vazifesi görecek. Arkadaşlarımız buna göre projesini çiziyorlar, buna göre inşasını gerçekleştiriyoruz. Allah göstermesin bir deprem esnasında geçici barınma, beslenme, sağlık ve gıda ihtiyaçlarını gidereceğimiz ve burada geçici toplanma vazifesi görecek alanların çok önemi var. Pandemi süreci de yeşilin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Şehirlerimizin nefes aldığı alanların sayısını ve miktarını artırmamız gerektiğini her seferinde söylüyoruz. Bu proje iklim değişikliğiyle mücadelede kapsamında çok önemli bir adımdır. Bugün ülkemizin tamamında, toplam büyüklüğü 55 milyon metrekareyi bulan 321 millet bahçesi projesi yapıyoruz. 57 millet bahçemizi kısa bir süre içerisinde milletimizin hizmetine sunduk. 264 millet bahçemizin yapımına da hızla devam ediyoruz."

Kurum, şehircilik kültürünün en kıymetli parçası olan bahçe kültürünü yeniden ihya etmek hedefiyle 2023 yılına kadar her ile en az bir millet bahçesi kazandıracaklarını aktardı.

Millet bahçelerini insanı merkeze alan, medeniyetin yüklediği bir sorumluluk olarak gördüklerine dile getiren Kurum, bu bahçelerin Türkiye'nin dört bir yanındaki, mülkiyeti devlete ait, paha biçilemez, en değerli alanları hiçbir şekilde rant gözüyle bakmadan vatandaşlara sunulduğunu anlattı.

"25 yıl öncesine kadar şehirlerin en güzel alanlarını, belediyelerin sosyal tesislerini ne yazık ki milletimize kapatmışlardı." diyen Kurum, yüzlerce şehir parkı, bahçeler, binlerce sosyal ve kültürel tesislerle şehirleri güzelleştirdiklerini ve bu mekanları milletle buluşturduklarını belirtti.

- 300 günde tamamlanacak

Bursa'nın sularıyla, tarım alanlarıyla, ormanlarıyla, geniş parklarıyla yemyeşil bir kent olduğunu, millet bahçeleriyle kentin yeşiline yeşil katmak istediklerini vurgulayan Kurum, şunları kaydetti:

"Tabiat, insanla birleşince, kucaklaşınca güzeldir. Bursa gibi şehirler, doğal çevreleriyle hayatta kalabilir. Büyükşehir Belediye Başkanımızın 1,5 milyon metrekare yeni yeşil alan hedefi vardı. İnşallah bu yapacağımız yeni yeşil alanlarla birlikte bu sözü, 3 milyon metrekareye çıkarma çalışmalarını beraber yapacağımızın sözünü verdik. Yeni alanların üretimini ve projesini yapmak ve vatandaşlara en az 3 milyon metrekare yeşil alan kazandırmak istiyoruz. Bu çerçevede projelerimiz var."

Kurum, yaklaşık 258 bin metrekare büyüklüğündeki Gökdere Millet Bahçesi'nin 53 milyon lira yatırım bedeliyle 300 günde tamamlanacağını dile getirerek macera parkurlarının, engelliler için oyuncakların bisiklet yolları, koku, renk ve su bahçelerinin yer alacağı millet bahçesinde, spor alanları, cami, sinema, tiyatro, konser alanı, piknik alanı, çay bahçesi, otopark, 7/24 açık millet kıraathanesi olacağını da sözlerine ekledi.

Söz bilmez muhalefet

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da konuşmasında genel gündeme değinip, muhalefeti eleştirdi. Ala, "İş bilmez muhalefeti çok gördük ama söz bilmez muhalefeti de yaşıyoruz. Bugünlerde biz Filistinli kardeşlerimizin her türlü hakkını, hukukunu, insanlık vicdanında yer bulmuş direnişlerini her platformda savunuyoruz. Cumhurbaşkanımızın milletin iradesinin temsilcisi olarak dile getirdiği konularla savunuyoruz, savunmaya devam edeceğiz. En şiddetli biçimde yapılan zulme karşı çıkıyoruz, karşı çıkmaya da devam edeceğiz Bu mücadelenin dünyada bayraktarlığını yapmış bir milletin temsilcisi olarak Cumhurbaşkanımızı bu zulmü yapan Netanyahu ile aynı cümlede kullanmak söz bilmezliktir.  En başta Filistinlilere hakarettir. Bu milletin maden yönetimine taliptir. O zaman ne yaptığını da bilecek, ağzından çıkanı kulağı da duyacak, ne söylediğini de bilecektir" diye konuştu.

Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da Bursa'nın 2002'den bu yana merkezi idareden 50 milyar TL'lik yatırım aldığını ve bu yatırımların hızla devam ettiğini kaydetti.

Gökdere Millet Bahçesi'nin yapılacağı alanın DSİ'den belediyelere tahsisi noktasında emek veren Devlet eski Bakanlarından Faruk Çelik de insanların gelip geçici olduğunu ancak kalıcı olan bir eserin daha Bursa'ya kazandırıldığını vurguladı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, aynı zamanda deprem toplanma alanı olarak da kullanacak Gökdere Millet Bahçesi'nin sahip olacağı sosyal donatılarla dinamik bir yaşam alanı olacağını söyledi.

Törende söz alan TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise, TOKİ olarak bugüne kadar Bursa'ya 23 bin 500 konut, 27 okul, 940 yatak kapasiteli 8 hastane, sağlık ocakları, huzurevi, öğrenci yurdu, 21 adet cami gibi çok sayıda sosyal tesis kazandırdığını ve güncel rakamlarla Bursa'ya yaklaşık 7,5 milyarlık yatırım yaptıklarını açıkladı.

Konuşmaların ardından Gökdere Millet Bahçesi'ne ilk fidan Bakan Kurum, Başkan Aktaş ve protokol üyeleri tarafından dikildi.

Bursa'da dönüşüm başladı haberi için tıklayınız...

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


21 Mayıs 2021 Cuma, 15:55
A