Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çevik Kuvvet'e 'Gezi' ödülü!

Milliyet'in haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü, Gezi eylemlerine 5 kentte müdahale eden Çevik Kuvvet polislerine moral vermek için harekete geçti: 13 bin Çevik polisine 24 maaş üzerinden, toplamda 15 milyon lirayı bulan ikramiye dağıtılacak.

Çevik Kuvvet'e  'Gezi' ödülü!

Gezi Parkı için 5 şehirde yapılan protesto gösterilerine müdahale eden Çevik Kuvvet polisi ödüllendiriliyor. Görev alan Çevik Kuvvet personeline yaklaşık 15 milyon lira ikramiye dağıtılacak. Bu arada 79 ilde protesto gösterisi yapıldığı halde sadece 5 ilde görev alan Çevik Kuvvet polislerinin ödüllendirilmesi teşkilatta rahatsızlık yarattı.

30 Mayıs'ta Gezi Parkı'nda başlayan eylemler nedeniyle başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük kentlerde Çevik Kuvvet biriminde görevli polisler aralıksız görev yapmaya başlamıştı. Gezi protestolarına müdahale eden Çevik Kuvvet polisinin 'imajının' toplum algısında bozulması nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü, polislere moral vermek için harekete geçti.

24 maaş üzerinden hesaplandı

Pazartesi günü özel olarak toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Taltif Komisyonu, sadece Gezi olaylarında görev alan Çevik Kuvvet polislerinin ödüllendirilmesi kararını aldı.
Komisyon kararına göre; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Hatay'da görev yapan yaklaşık 13 bin Çevik Kuvvet personelinin en çok 24 maaş üzerinden ödüllendirilmesi kararı alındı. Çoğunluğu yeni memur olan, 24 maaş taltif alan Çevik Kuvvet polislerinin maaşlarının düşük olması nedeniyle eline ortalama 880 lira ödül geçecek. Ödül miktarı, polis memurunun giydirilmemiş maaşı baz alınarak saptanıyor.

Amire 1500 lira

Aynı komisyon kararlarında yüksek maaş alan amir ve müdür düzeyindeki ödüllendirme ise bin 500 lira ile sınırlandırıldı. Çeşitli rütbe ve kıdeme göre verilen toplam taltif miktarının yaklaşık 15 milyon lirayı bulacağı öğrenildi. Taltif alan Çevik Kuvvet personeli arasında, başka kentlerden geçici görevle büyük kentlere gelen polislerin de bulunduğu öğrenildi.


Bu arada, sadece beş kentte görev alan Çevik Kuvvet polislerinin taltif edilmesinin diğer kentlerde görev yapan polisleri rahatsız ettiği öğrenildi. Taltif Komisyonu'nun kararının il emniyet müdürlüklerine ulaşmasının ardından polislerin özellikle internet üzerinden şikayet mesajları attığı kaydedildi.


Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, 5 il dışındaki kentlerde görev yapan Çevik Kuvvet polisleri ve diğer birimlerde görev yapan personelin de taltif alabilmesi için yeni bir taltif komisyonunun toplanacağını bildirdi.

Çıplak maaş baz alındı

Emniyet teşkilatı personeline yılda üç kez dağıtılan maaş taltifleri, merkez ve taşradaki birimlerden gelen çalışma dosyaları üzerinden gerçekleştiriliyor. Dosya içinde yer alan personelin rütbe ve kıdem durumuna göre maaş taltifleri ödeniyor. Taltifler her personelin giydirilmemiş maaşı üzerinden ödenirken, çıplak ücretin baz alınması nedeniyle bir maaş taltifi memur sınıfında ortalama 45-200 lira arasında tutuyor.

"Maaş taltifi oranları asılsız"

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Gezi Parkı eylemlerinde görev yapan Çevik Kuvvet polislerine maaş taltifi oranları ile ilgili yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Açıklamada, "Olaylar süresince 18 günlük süreçte evlerine bir kere giden personelimizin yaptığı fedakârlık maddi ölçeklerle tabiî ki ölçülemez. Aynı fedakârlıkla meslek hayatlarına devam edeceklerinden emin olduğumuz personelimizi tekrar tebrik ederiz" denildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Kamuoyunda Gezi Parkı eylemleri olarak bilinen olaylarda görev yapan Çevik Kuvvet personeline verilen maaş taltifi oranları ile ilgili bazı basın yayın organlarında, yanlış haberlere yer verilmiştir. Olayların başladığı ilk günden itibaren üstün bir görev anlayışı ve takdire şayan fedakârlıkla çalışan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüzde görevli Müdür, Amir ve Polis Memuru personelimize kıdem durumlarına göre 1000 ila en fazla 1500 TL aralığında maaş taltifi Emniyet Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmüştür" ifadesine yer verildi.

Açıklamada; "Olaylar süresince 18 günlük süreçte evlerine bir kere giden personelimizin yaptığı fedakârlık maddi ölçeklerle tabiî ki ölçülemez. Aynı fedakârlıkla meslek hayatlarına devam edeceklerinden emin olduğumuz personelimizi tekrar tebrik ederiz" 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!