Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cenevre'ye şartlı yeşil ışık

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed el-Carba, Cenevre-2 Konferansı'na temkinli yaklaştıklarını belirtti.

Cenevre'ye şartlı yeşil ışık

 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Cenevre-2 Konferansı'na temkinli yaklaştıklarını belirtti.

Carba, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, uluslararası güçlere ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a, ''Suç rejimiyle diyalog olmayacağını, dolayısıyla Esed rejimiyle görüşmelerin, düşmanla müzakere kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve tek amacın ''geçiş dönemi'' düzenlemelerini sağlamak olduğu'' mesajlarını ilettiğini söyledi.

Görüşmelerin Arap ve İslam ülkelerinin garantörlüğünde olması gerektiğini vurgulayan Carba, ''Görüşmeler, özellikle Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın garantörlüğünde, Arap Birliği'nin gözetiminde olmalıdır. İran'ın arabuluculuğunu ise kabul etmiyoruz, çünkü İran rejimin yanında taraftır. İran siyasi arabulucu olmak istiyorsa cumhuriyet muhafızlarını, Hizbullah'ı ve Iraklı savaşçıları topraklarımızdan çeksin'' diye konuştu.

Cenevre-2 Konferansı'na katılım önerisini, "sırf reddetmiş olmak için reddetmediklerini" ifade eden Carba, ''geçiş döneminin sağlanmasının garanti edilmesi, suçluların cezalandırılması, rejimin zamana oynamasının engellenerek özgür bir devlete kavuşulmasını'' hedeflediklerini bildirdi. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Esed ile ilgili son açıklamalarına da değinen Carba, ''Kerry Suriye meselesine bütüncül yaklaşmalı, açıklamalarındaki kasıt nedir tartışmasına girmeden şunu söylemek istiyoruz: Suç aletlerinden bir kısmını teslim etti diye suçlu övülemez. Halkını katleden bir diktatör, basın kahramanı ve uluslararası partner olarak kabul edilemez'' ifadesini kullandı.

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü de eleştiren Carba, ''Silahlı muhalefet yaz ve kışı birlikte yaşıyor. Bazı bölgeleri rejimin elinden kurtarıyoruz, Daaş'ın (IŞİD Başkanı) eline düşüyor, halka baskı uyguluyorlar, bizi sırtımızdan vuruyorlar. Bu kabul edilemez'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!