Geri Çekya Başbakanı Babis'ten AB ülkelerine çağrı

Çekya Başbakanı Babis'ten AB ülkelerine çağrı

Çekya Başbakanı Andrej Babis, AB ülkelerine Prag'la dayanışma içinde olduklarını göstermeleri için en azından birer Rus diplomatı sınır dışı etme çağrısında bulundu.

08 Mayıs 2021 Cumartesi, 19:20 - Dünya
A
Çekya Başbakanı Babis'ten AB ülkelerine çağrı

Çekya Başbakanı Andrej Babis, AB ülkelerine Prag'la dayanışma içinde olduklarını göstermeleri için en azından birer Rus diplomatı sınır dışı etme çağrısı yaptı.

Önceki gün Moskova ile Prag arasındaki ilişkilerde yaşanan gerilimin azaltılması gerektiğini söyleyen Çekya Başbakanı Andrej Babis, Porto'daki AB Sosyal Zirvesi'nde Rusya'yı rahatsız edecek bir açıklama yaptı.

AB ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Vrbetice'deki mühimmat depolarında yaşanan patlamalardan Moskova'yı sorumlu tutarak 18 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı alan Babis, AB ülkelerinin Vrbetice vakasını tüm AB'ye yapılmış bir saldırı olarak görmesi gerektiğini savundu.

Diğer ülkelerin bu vakayla ilgili tutumlarını bir sonraki zirvede görmeyi umduğunu kaydeden Babis, Prag'la dayanışma içinde olduklarının nişanesi olarak AB ülkelerinden en azından birer Rus diplomatı sınır dışı etmelerini istedi.Çekya Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarına Rusya'dan yanıt: Prag utanç verici bir duruma düştüğünü anlamaya başladıBabis, 2014 yılında Vrbetice kasabasındaki mühimmat depolarında yaşanan patlamalardan Rusya'yı sorumlu tutarak 18 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar vermişti.Kremlin Prag'ın suçlamalarının uydurma olduğunu vurgularken Rusya Dışişleri Bakanlığı da 20 Çek diplomatı istenmeyen kişi ilan etmişti.

6 Mayıs'ta Çek devlet televizyonuna demeç veren Babis, duygularla hareket edilmesi sonucu şu anda Rusya-Çekya ilişkilerindeki durumun gergin olduğunu belirterek gerilimli atmosferi sakinleştirmeleri gerektiğini vurgulamıştı.

 

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


08 Mayıs 2021 Cumartesi, 19:20
A