Geri Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın uçuşları kısıtlamasına yorum

Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın uçuşları kısıtlamasına yorum

Havayolu kısıtlama kararının Türkiye'de koronavirüs vakalarının keskin biçimde artması olduğunu söyleyen Kremlinin'in ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye ile uçuşları sınırlamasına yönelik açıklama yaptı.

14 Nisan 2021 Çarşamba, 09:43 - Siyaset
A
Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın uçuşları kısıtlamasına yorum

Kararın olumsuz etkileri olacağını söyleyen Çavuşoğlu, "Uçuşların başlaması konusunda çalışıyoruz" dedi. Çavuşoğlu, "Kararın arkasında siyasi bir gerekçe görmüyorum" ifadelerini de kullandı.

RUSYA UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova, Türkiye ile Rusya arasındaki normal ve charther uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlandırma kararı alındığını açıkladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çeşitli önlemler alınacağını ifade eden Golikova, "Türkiye ile Rusya arasındaki normal ve charther uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlandırmasına karar verildi." dedi.

İstanbul ile Moskova arasında haftada iki uçuş gerçekleştirilebileceğini kaydeden Golikova, "Ayrıca Türkiye'de bulunan Rus vatandaşlarının Rusya'ya dönüşü ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşasında yer alanların ulaşımı için uçuşlar korunacak." diye konuştu.

Süreci yakından takip etmeyi devam ettireceklerini belirten Golikova, salgınla ilgili gelişmelerin olumlu yönde ilerlemesi halinde uçuşların tekrar normale döneceğini söyledi.

Mısırla ilişkiler için "Yeni bir dönem başlıyor" diyen Çavuşoğlu, büyükelçi atanıp atanmayacağına ilişkin soruyu Çavuşoğlu şöyle yanıtladı:

"Şu anda konuşmadık. Bakan yardımcıları ve diplomatlar düzeyinde bir toplantı olacak. Orada gündeme gelir, henüz daha tarih belli olmadı. Daha sonra ise bizler de biraraya gelir. Orada konuşulur bunların detayları."

Bakan Çavuşoğlu, "Mısır ile karşılıklı ziyaret olacak mı?" sorusuna da "Neden olmasın karşılıklı ziyaretler de görüşmeler de olur" sözleriyle cevap verdi.

KREMLİN'DEN KRİTİK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüşme arasındaki bir bağ olup olmadığı şeklindeki sorusuna "Hayır. Bu karar, endişe verici epidemiyolojik durumdan kaynaklanıyor" yanıtını veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı son dakika açıklamasında, Rusya'nın Türkiye'yle havayolu ulaşımını kısıtlama kararını Türkiye'de Kovid-19 vakalarının keskin biçimde artması nedeniyle aldığını söyledi.

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


14 Nisan 2021 Çarşamba, 09:43
A