Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Çatışmaları tarihe gömmek istiyoruz"

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Savaş ve çatışmaları ilelebet tarihe gömmek istiyoruz" dedi.

''Çatışmaları tarihe gömmek istiyoruz''

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, savaş ve çatışmaları ilelebet tarihe gömmek istediklerini söyledi.

Kışanak, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Siirt'te Hacı Hüseyin Ağa Vakfı'nı ziyaret etti. Kışanak, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin süreci ağırdan almasından dolayı kaygılı olduklarını, artık bu toprakların karakollara değil, demokrasiye, özgürlüğe ve eşitliğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

BDP olarak sürecin ilerlemesi için büyük bir gayret içerisinde olduklarını dile getiren Kışanak,  şöyle konuştu:

"Savaş ve çatışmaları ilelebet tarihe gömmek istiyoruz. Bölgede 6 aydır silahlar sustu, cenazeler kaldırılmıyor, evlerde yas olmuyor. Tüm toplum için bunlar çok değerli ve önemli gelişmelerdir. Tüm bu yaşanan olumlu gelişmelerin kalıcı olabilmesi ve bir daha geçmişe dönülmemesi için neler yapılması gerektiğinin konuşulmasının zamanıdır. Hükümetin süreci bu noktada ağırdan aldığına yönelik yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Tüm Türkiye için barış özlemi, demokrasi ve özgürlüklerin genişletilmesi arzusundayız. Bu konuda hükümete büyük sorumluluklar düşüyor." 

Gezi Parkı odaklı gelişmelere de değinen Kışanak, başından beri olayların halkın talepleri doğrultusunda çözülmesi gerektiğini ifade ettiklerini kaydetti.

Hükümet yetkililerinin açıklamaları ve polisin orantısız güç kullanımının olayları büyüttüğünü ileri süren Kışanak, "Ancak hükümetin belirttiği gibi artık Türkiye'de ne siyasi ne sivil ve ne de askeri bir darbe yapmanın zemini yok. Olayları kendi lehlerine çevirecek bazı guruplar olabilir. Tüm bunlara rağmen sorunun diyalogla ve halkın talepleri dikkate alınarak çözülmesinden yanayız" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!