Geri Cardozo 1 günde gitti!

Cardozo 1 günde gitti!

UEFA Tahkim Kurulu'nun Avrupa kupalarından men kararını onamasıyla Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin piyasa değerleri, dün toplam 24 milyon dolar eridi. Bu rakam Fenerbahçe'nin peşinde olduğu Cardozo'nun bonservis değerine bedel

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 07:12 - Spor
A
Cardozo 1 günde gitti!

UEFA Tahkim Kurulu'nun Beşiktaş'ın Avrupa'dan 1 yıllık men cezasını onaması, Fenerbahçe'nin "2+1 yıllık men" cezasını ise 2 yıla düşürmesi bu kulüplerin Borsa İstanbul'daki (BIST) hisselerinin çakılmasına sebep oldu. Fenerbahçe hisseleri günü yüzde 4.2 düşüşle kaparken, Beşiktaş'taki kayıp yüzde 6.3'ü buldu. Fenerbahçe'nin piyasa değeri bir günde 369.6'dan 356.6 milyon dolara, Beşiktaş'ın değeri ise 196.6'dan 185.6 milyon dolara geriledi.

CARDOZO 23 MİLYON $
Yani UEFA'nın son kararı iki dev kulübün sadece bir günde toplam 24.1 milyon dolar erimesine sebep oldu. İki kulübün kaybı halen Fenerbahçe'nin peşinde olduğu Benfica'lı Oscar Cardozo'nun 23 milyon dolarlık borservis değerine yakın. Borsadaki hızlı düşüşün sebebi öncelikle kulüplerin UEFA'dan elde edilecek gelirlerden ceza süresince mahrum kalacak olması oldu. Bazı yatırımcılarda cezanın yurtiçinde de bir yansıması olacağı tedirginliği ise devam ediyor. Fenerbahçe'nin '+1' cezası aynı suçun bir daha işlenmesi durumunda uygulanacaktı. Dolayısıyla da bu bir yıllık 'bir daha olmasın' cezasının kaldırılması yatırımcı açısından pek bir anlam ifade etmedi.

BORSADA GS VE TS DE DÜŞTÜ
Türk futbolunun gelir ve prestij kaybı yaşayacağı beklentisi Galatasaray hisselerinin yüzde 0.7, Trabzonspor hisselerinin ise yüzde 2.7 değer kaybetmesine sebep oldu.

25 Haziran'a göre Beşiktaş hâlâ artıda, Fener ise eriyor

UEFA Disiplin Kurulu men cezalarını ilk olarak 25 Haziran'da açıklamıştı. Açıklamanın üzerine 26 Haziran'da Fener hisseleri yüzde 6.5, Beşiktaş hisseleri ise yüzde 2.7 düşmüştü. Bu tarihten itibaren hisseler kulüp yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara da bağlı olarak inişli çıkışlı bir seyir izledi. Beşiktaş'ın piyasa değeri bu oynamalar sayesinde dünkü sert düşüşe rağmen 25 Haziran'a göre 5.6 milyon dolar yukarıda duruyor. Fenerbahçe ise bu süreçte 36.3 milyon dolar eridi. Uzmanlar Fenerbahçe'nin, Beşiktaş'a oranla Avrupa'da daha büyük hedefler, yani daha büyük gelir hedefi koyduğu için kararlardan daha fazla etkilendiğini belirtiyor.

Diğer Spor Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 07:12
A