Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Camiler ramazana hazırlanıyor

Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, restorasyonu süren camilerin ramazanda ibadete açılabilmesi için çalışmaların hızlandırıldığını bildirdi.

Camiler ramazana hazırlanıyor

Vakıflardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın seçim bölgesi olan Bursa'daki kültür varlıklarını inceleyerek yetkililerden bilgi alan Genel Müdür Yardımcısı Hürata, 2003 yılından bu yana 3 bin 500 tarihi eserin restore edildiğini söyledi. Ördekli Kültür Merkezi'ni de gezen Hürata, restorasyonu devam eden camilerin 11 ayın sultanı ramazanı şerifte açılması için çalışmalara hız verildiğini belirtti. Bölge ziyaretlerini, tarihi eserlerin restorasyonlarını yerinde görüp incelemek için yaptıklarını anlatan Hürata, "Kurum olarak 2003 yılından itibaren Türkiye genelinde yaklaşık 3 bin 500 kültür varlığını restore ettik. Bu çalışmalarımız devam etmektedir. Bursa bölgesi Yalova, Bilecik ve Sakarya illerini de içine alan bir bölge. Bu bölgede 450'ya yakın tarihi eserimiz var. Bunlardan 350'si Bursa'da. Bursa'da 2003-2011 yılları arasında da 133 eserimizi restore ettik. Tabii bunun yanı sıra aynı dönemde 104 kültür varlığımızın ve tarihi eserimizin projesini hazırlattık. 2011 yılında da 10 adet devam, 2 adet de sözleşmesi yapılacak işimiz var. Gerekli çalışmaları sürdürüyoruz" dedi.
Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, "Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak, bizim mülkiyetimizde olan camileri bir an önce ibadete açma noktasında restorasyon çalışmalarına hız verdik. Önümüzdeki günlerde Vani Mehmet Efendi Camii, Kestel'deki Aksu Camii, hamam ve imamevini açacağız. Ayrıca her ay 632 hane kuru gıda, kişi başı 320 lira olmak üzere 458 kişiye muhtaç maaşı, 154 öğrenciye de burs vermekteyiz" diye konuştu.
Vakıflara ait olan Fethiye Mahallesi'ndeki 50 dönümlük arsa ile alakalı yetkililerle görüşeceklerini anlatan Hürata, "Bu alanı yatırım yapılabilecek bir hale getirirsek iyi bir kaynak oluşacak" şeklinde konuştu.
Türkiye'de yap işlet ve devret modeliyle kurumun kasasından hiç para çıkmadan yapılan otel, hastane ve alışveriş merkezleri olduğunu hatırlatan Hürata sözlerini şöyle sürdürdü:
"Aslan payını İstanbul alıyor. Vakıfların gelirinin hemen hemen yüzde 60'ı İstanbul'dan geliyor. Bursa da önemli gelir getiren illerimizden biri. Bu bayrak yarışında ecdadımızın bize yadigar bıraktığı eserleri gelecek nesillere taşımak adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz".

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!