Geri Çalışanına regl izni vermeyen müdüre para cezası

Çalışanına regl izni vermeyen müdüre para cezası

1953'ten beri regl döneminin ağrılı geçmesi halinde ayda bir gün izin hakkının bulunduğu Güney Kore'de eski Asiana Airlines CEO'su çalışanlarına regl izni vermediği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı, Anayasa Mahkemesi de CEO'nun cezasını onadı

26 Nisan 2021 Pazartesi, 13:39 - Dünya
A
Çalışanına regl izni vermeyen müdüre para cezası

Güney Kore merkezli havayolu firması Asiana Airlines'ın eski CEO'su Kim Soo-cheon 2014 ve 2015 yıllarında 15 kadın uçuş görevlisinden gelen 138 izin talebini geri çevirdi. 2017'de açılan davada hakim karşısına çıkan Kim, çalışanların regl olduklarına dair yeterli kanıt sunmamalarını, kararına gerekçe gösterdi. 

Mahkeme 2017'de, "Kanıtları yoktu; şüpheli durumlar vardı" diyerek kendisini savunan Kim'i haksız buldu ve para cezasına çarptırdı. Karara itiraz eden Kim'i yüksek mahkeme de haklı bulmadı. Yüksek mahkeme alt mahkemenin kararını onadı.

Kim, çalışanların regl izni taleplerinin tatiller ve halihazırda izinli oldukları günlere yakın zamanlarda geldiğini de savundu. Mahkeme ise çalışanlardan regl kanıtı istemenin mahremiyet ve insan haklarının ihlali olduğuna hükmedip Kim'e 2 milyon won (yaklaşık 14 bin 966 lira) para cezası verdi. 

Anayasa Mahkemesi de dün bu kararı onadı. Mahkeme kararında, çalışanlarda böyle bir durumda kanıt istemenin özel yaşama müdahale ve insan hakkı ihlalı olduğu vurgulandı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


26 Nisan 2021 Pazartesi, 13:39
A