Geri Bursalı göçmenler, oylarını kullandı

Bursalı göçmenler, oylarını kullandı

Bulgaristan'da geçen nisan ayında yapılan ancak hükümet kurulmasını sağlayamayan seçimler bugün yenilenirken, Türkiye'deki çifte vatandaşların 125 sandık, Bursa'da 27 sandıkta oy kullanma işlemi saat 20.00'ye kadar devam etti.

11 Temmuz 2021 Pazar, 14:27 - Bursa Bölge
A
Bursalı göçmenler, oylarını kullandı
03:01 Bursalı göçmenler, oylarını kullandı

İLGİLİ VİDEO

Bursalı göçmenler, oylarını kullandı

46'ncı dönem parlamento seçimi için 22 siyasi parti ve koalisyonun adaylarını belirlediği Bulgaristan'da geçen seçimde Türkiye'de sadece 35 sandıkta oy kullanılabilirken, bu kısıtlamaya son verilerek 17 ilde 125 yerde sandık yerleştirildi. Bursa'da geçen seçimlerde 8 sandık yerine 27 sandık kurulurken vatandaşların rahat oy kullanması hedefleniyor. Elektronik oyun da kullanıldığı seçimlerde vatandaşlar, Bulgaristan kimlik kartı veya pasaportu aracılığıyla akşam saat 20.00'a kadar oy kullandı.

BAL-GÖÇ Genel Başkanı Veli Öztürk, katılımın bu saatlere kadar normal gözüktüğünü ifade ederek, "8 sandık sınırlaması kaldırıldı. 8 sandık yerine Bursa'da 27 sandık var. İnsanlar kuyruğa takılmadan rahat rahat oylarını veriyor. Şimdiye kadar 10 sandık bölgesini dolaştık. Sandıklarda 100 ile 300 oy arası kullanılmış. Akşama kadar devam edecek. Şunu da gözden kaçırmamak lazım, yaz sezonu tatile gidenler var. Kurban Bayramı nedeniyle Bulgaristan'a giderek oyunu kullananlar var. Biraz insanlarımızın ilgisizliği de maalesef söz konusu. Bursa'da tahmini resmi olmamakla birlikte 30-40 bin arası seçmen var. Geçen seçimlerde 5 bin 600 oy kullanılmıştı. Türkiye çapında da 20 bin üzerindeydi. Biz oyumuzu dijital ortamda kullandık. Bununla birlikte normal sandık da kuruldu. Dijital ortamda makinenin arıza yapılma ihtimaline karşı normal sandıklar da hazır bekletiliyor" diye konuştu.

Mustafakemalpaşa ilçesinde ilk kez sandık kuruldu

İlk kez sandık kurulması kararı verilen Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde de sabah erken saatlerde başlayan oy verme işlemi yapıldı, çifte vatandaşların önceki yıllara göre seçimlere ilgi gösterdiği kaydedildi. Bulgaristan vatandaşlığı taşıyan ve seçimlerde oy kullanmak için başvuru yapan kişiler, Bulgaristan seçim görevlilerinin gözetiminde Mustafakemalpaşa Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kurulan bir sandıkta demokratik haklarını kullanıyor. Emniyet ekiplerinin de seçim güvenliği aldığı okulda tarihi ana şahitlik eden Mehmet Aslan (58), Bulgaristan seçimleri için saat 07.05'te sandığa giderek Mustafakemalpaşa'daki ilk oyu kullanan kişi oldu.

İNEGÖL'DE OYLAR KULLANILDI

Bulgaristan genel seçimleri için Bursa'nın İnegöl içesinde yaşayan çifte vatandaşlar için, Akhisar İlkokulu ile Yenice Perihan Coşkun İlkokulu'nda sandık kuruldu. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı memurlarının görevlendirildiği söz konusu okula giden vatandaşlar, devletin verdiği kimliklerle oylarını kullandı. Saat 07.00´de başlayan oy kullanma işlemi saat 20.00´de son buldu. Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları 122 yerde oy kullandı. Bu sandıkların 2'si İnegöl'de olmak üzere 27'si Bursa'da kuruldu. 

Oy kullanmak için gelen vatandaşlara yardımcı olan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) İnegöl Şubesi Başkanı Ertan Başdere, "4 Nisan'da yapılan seçimlerde hükümet kurulamamasından dolayı seçimlerin tekrarlanmasına karar verilmişti. Bugünde İnegöl'ümüzde Akhisar ve Yeniceköy mahallelerinde 2 sandık kuruldu. Soydaşlarımız sandık başına giderek demokratik haklarını kullanıyorlar. Bizde bu konuda BAL-GÖÇ olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Oy kullanmaya gelen soydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İnegöl'de 5 bine yakın çifte vatandaş söz konusu. Bir kısmı Bulgaristan'da oy kullanmak üzere gittiler. Bu anlamda bin 500 civarında çifte vatandaşın bugün İnegöl'de oy kullanmasını bekliyoruz. Sabah saatlerinde yoğunluk ama öğleden sonra özellikle akşam saatlerinde yoğunluğun artmasını bekliyoruz" dedi.

Oyunu kullanmaya gelenler ise, "Vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için geldik. Seçimin herkese hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


11 Temmuz 2021 Pazar, 14:27
A