Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Valiliği 'TC'yi tabeladan kaldırdı ancak....

Türkiye kamu kurum ve kuruluşlarının başında yeralan T.C. harflerinin kaldırılmasını tartışıp, hükümet kanadı böyle bir çalışmasının söz konusu olmadığını öne sürerken, Bursa Valiliği'nin başındaki T.C. harflerinin tarihi binadan indirilerek, yerine 'Valilik' tabelası asıldığı iddia edildi.

Bursa Valiliği 'TC'yi tabeladan kaldırdı ancak....

Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan habere ve İHA ajansının röpörtajlarına göre Bursa Valiliği "TC Bursa Valiliği" yazan tabelayı indirerek üzerine "Valilik" yazan tabelayı astı. Habertürk ayrıca 19 Mart 2013 tarihinde çekilmiş olan tabela değişikliğinin fotoğraflarını da kamuoyu ile paylaştı. Daha sonra ise tabelanın aslında 2008 yılında restorasyonla beraber yeni valilik binasının açılışı esnasında asıldığı ortaya çıktı. Tabelanın belirli dönemlerde bakıma alındığı ve özellikle hava şartları nedeniyle etkilenen yaldızlarının yenilendiği, bu dönemde de arkada kalan eski tabelanın gözüktüğü açıklandı.

Haber üzerine İHA da vatandaşlarla röportaj yaparak valilikteki TC yazsının kaldırılmasıyla ilgili vatandaşlardan görüş aldı.

 

Türkiye bir süreden beri önce Sağlık Bakanlığı, sonra Ziraat Bankası ile devam eden ve kurum başlarında yeralan, Türkiye Cumhuriyetini simgeleyen  T.C. harflerinin kaldırılmasını tartışıyor. Hükümet yetkilileri kendilerinin böyle bir çalışması olmadığını söylerken, geçtiğimiz Pazar günü Bursa'da bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, konunu abartıldığını iddia etmişti. 

 

GÖRÜNTÜLER: İHA

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!