Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Valiliği afetlere hazırlık için bilgilendirme metni yayınlandı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca başlatılan Afetlere Hazırlık Yılı çalışmaları kapsamında Bursa Valiliği tarafından bilgilendirme metni yayınladı.

Bursa Valiliği afetlere hazırlık için bilgilendirme metni yayınlandı

Bursa Valiliği yayınladığı metin şu şekilde,

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca, afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek ve vatandaşlarımızın afetlerde güvende kalabilmeleri için Afetlere Hazırlık Yılı çalışmaları başlatılmıştır.        

Bilgilendirme, tutum ve davranış değiştirme gibi temel hedefleri bulunan program ile her ay farklı bir konu vurgulanmaktadır. Bugüne kadar "Afet Risklerini Anlamak", "Afet ve Acil Durum Çantası", "Toplanma Alanları", "Afet Sigortası", "Bina Güvenliği"  konuları ile ilgili faaliyetler gerçekleştirilmiş olup Ocak Ayının konusu ise "İlkyardım" olarak belirlenmiştir.

Yaşanabilecek acil durumlarda sevdiklerimizin ve bizzat kendimizin zarar görmemesi için alabileceğimiz önlemlerin başında, ilk yardım uygulamalarını öğrenmek ve ilkyardım becerilerimizi güncel tutmak geliyor. AFAD, her an karşılaşılabilen ev, trafik ya da iş kazalarında kendileri ile en yakınlarına yardım edebilmeleri için vatandaşlara "ilk yardım uygulamalarını öğrenme" ve "becerilerini güncel tutma" çağrısı yapıyor. Çünkü günlük hayattaki kazalarda kaybedilebilecek canların yaşama tutunması, en yakınındakilerin yapacağı basit uygulamalara bakıyor.

AFAD, kazalarda basit uygulamalarla kurtarılabilecek yaşamların birkaç dakika içinde yitirilmemesi için vatandaşları harekete geçmeye çağırıyor. Vatandaşlara, "İlk Yardım Uygulamalarını Öğren ki Canın Sağ Olsun." diye sesleniyor.

İlk Yardım Hakkında

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk Yardım Neden Hayat Kurtarıyor?

Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetlerde çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir.

İlk Yardımcı

İlk yardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişi ya da kişilerdir.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları

 Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak,

 Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak,

 Hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek, iyileşmeyi kolaylaştırmak.

İlk Yardım Temel Uygulamaları (KBK)

K oruma

B ildirme

K urtarma olarak ifade edilir.

İlk Yardımcının Özellikleri

Olay yeri genellikle insanların telaşlı ve heyecanlı oldukları ortamlardır. Bu durumda ilk yardımcı sakin ve kararlı bir şekilde olayın sorumluluğunu alarak gerekli müdahaleleri doğru olarak yapmalıdır.

Buna Göre; 

 İnsan vücudu ile ilgili temel bilgilere sahip olmak.

 Önce kendi can güvenliğini korumak.

 Sakin, kendine güvenli ve pratik olmak.

 Eldeki olanakları değerlendirebilmek.

 Olayı anında ve doğru olarak haber vermek (112'yi aramak).

 Çevredeki kişileri organize edebilmek ve onlardan yararlanabilmek.

 İyi bir iletişim becerisine sahip olmak.

Hayat Kurtarma Zinciri

Hayat kurtarma zinciri 4 halkadan oluşur. Son iki halka ileri yaşam desteğine aittir ve ilk yardımcının görevi değildir.

 HALKA - Sağlık kuruluşuna haber verme (112)

 HALKA - Olay yerinde yapılan Temel Yaşam Desteği

 HALKA - Ambulans ekiplerince yapılan müdahaleler

 HALKA - Hastane acil servisleridir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!