Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'dan "Zübük" açıklaması

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ünlü ekonomist Özgür Demirtaş'ın "Çakma ödülün tanıtımına da binlerce lira harcamışlar" başlıklı haberi "Zübük..." yazarak paylaşmasına tepki gösterdi. Aynı haberi sanatçı Gökhan Özoğuz da "Bu Halkın içinde tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim yiyorsa Allah belasını versin" sözleriyle paylaşmıştı.

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'dan ''Zübük'' açıklaması

BirGün Gazetesi'nde yer alan "Çakma ödülün tanıtımına da binlerce lira harcamışlar" başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi:

"Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın belediye kasasından 106 bin TL ödeyerek aldığı çakma UNESCO ödülünün tanıtımı için de belediye kasasından 101 bin TL harcadığı ortaya çıktı. Bursa'daki belediye, ödülün tanıtımı için Ankara'da reklam panoları kiraladı ve binlerce lira ödeyerek televizyon kanalına olmayan ödülün haberini yaptırdı.

Bursa'daki Osmangazi Belediyesi'nin Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 14 Şubat 2020 ve 2412 yevmiye numaralı dosyasıyla, çakma ödülün tanıtımı amacıyla Ankara'da 110 billboard, 30 raket ve 10 megalight olmak üzere 140 reklam panosu kiraladı. Belediye, Ankara'da kiraladığı reklam panoları için Kentvizyon Medya İletişim Pazarlama Şirketi'ne toplam 70 bin 800 TL ödedi.

31 BİN TL'YE DE HABER YAPTIRMIŞLAR

Belediyenin çakma ödülün haberleştirilmesi için de 13 Şubat 2020 tarih ve 2333 yevmiye numaralı dosyası ile HaberTürk Televizyon kanalına "Panorama 1326 Bursa'ya Unesco ödülü tanıtımı" adı altında 31 bin 800 TL ödeme yaptığı açığa çıktı.

ÇAKMA ÖDÜLE 208 BİN TL HARCANDI

"UNESCO tarafından verilmeyen ancak UNESCO tarafından verildiği izlenimi yaratılmak istenen bir ödül için belediye kasasından toplam 208 bin 800 TL harcanmıştır" diyen Osmangazi Belediye Meclisi'nin CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz ise BirGün'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Belediyemiz 2019 yılı sonunda Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Projesi ile 'İdeal Kent' ödülü almış ve ödülün tanıtımı Osmangazi Belediyesi'nin İnternet sitesinde 'UNESCO'dan Tarihi Projeye Tarihi Ödül' başlığı ile duyurmuştur. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu ödülün UNESCO tarafından verilmediği ortaya çıkmış ve UNESCO, 'Bizim böyle bir ödülümüz yok' diye açıklama yapmıştır.

BU GURUR HEPİMİZİN DEDİ

Bahse konu ödülün Osmangazi Belediyesi'ne verilmesine ilişkin olarak HaberTürk televizyonunda da bir haber yayınlandı. Bu haberi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sosyal medya hesabında, 'HaberTürk TV'de UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülümüzün ayrıntılarını anlattım. Bu gurur hepimizin' ifadeleriyle paylaştı.

BELEDİYE KANUNU'NA DA AYKIRI

UNESCO tarafından verildiği izlenimi yaratılmak istenen bir ödül için Ankara'da da reklam panoları kiralanmıştır. Kaldı ki 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14.maddesinde 'Belediyenin görev, sorumluluk ve yetki alanı belediye sınırlarını kapsar' denilmektedir. Bu nedenle Osmangazi Belediyesi'nin yetki sınırları dışına çıkarak Ankara'da reklam panosu kiralaması ve bu amaçla para harcaması da hukuka aykırıdır."

NE OLMUŞTU?

Birçok belediyenin başkanı, 16 Ocak 2020 tarihinde UNESCO'dan ödül aldıklarını duyurdu. UNESCO'nun "Biz vermedik, bizim böyle bir ödülümüz yok" açıklaması yaptığı ödüller Paris'te Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Kurulu Başkanvekili Şükrü Karatepe'nin de katıldığı törende dağıtıldı. Ancak daha sonra belediyeleri bu ödüllere merkezi Ankara'nın Balgat semtinde bulunan "Kent Araştırmaları Enstitüsü"nün "layık gördüğü" ortaya çıktı. Ödül alan 41 belediye başkanı da bu enstitü ile bağlantılı olan "Adamor Araştırma ve Danışmanlık Şirketi'ne" belediye kasasından tam 106 bin TL ödeme yaptı. Geçen yıl ortaya çıkan bu olaya ilişkin çakma ödülleri alan belediye başkanları ise suskunluğunu korudu."

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ünlü ekonomist Özgür Demirtaş'ın "Çakma ödülün tanıtımına da binlerce lira harcamışlar" başlıklı haberi "Zübük..." yazarak paylaşmasına tepki gösterdi. Aynı haberi sanatçı Gökhan Özoğuz da "Bu Halkın içinde tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim yiyorsa Allah belasını versin" sözleriyle paylaşmıştı.

Dündar'ın açıklaması şöyle:

"Zübük görmek istiyorsanız aynaya bakın sosyal medya budalaları! 

Her türlü eleştiriye edep çerçevesinde kalmak kaydı ile saygı duyarım. Ancak, yapacak işleri olmadığı için araştırmadan, incelemeden 1 yıldır aynı şeyleri ısıtanların paylaşımlarına itibar eden, 'Like' bağımlısı sosyal medya menfaatçilerinin 'Mal bulmuş mağribi' gibi yaptıkları çirkin karalama kampanyalarına karşı açıklama yapmak artık kaçınılmaz oldu.

Değerli dostlarım, 3 dönemdir Türkiye'nin en büyük beşinci ilçesinde milletimizin desteği ve güveni ile hizmet etmekteyiz. Ve muhalefet partilerinin değerli temsilcileri sık sık beyan ettikleri için izinleri ile bende paylaşıyorum; Osmangazi Belediyesi şeffaf, hesap vermekten kaçınmayan, borçsuz, planlı bütçe yönetimi, hayata geçirdiği ve devam eden çalışmaları ile kentimize değer katmaya devam ediyor.  Ve bununla da gurur duyuyoruz. 

Osmangazi Belediyesi 1 milyon insanın yaşamına değer katan, yaşamı değiştiren çalışmaların yanı sıra arkadaşlar, belki kendilerine malzeme çıkarmayı başarırlar Covid19 ile mücadelesinde de önemli bir başarıya imza attı. Dünyayı kasıp kavuran Covid19 salgının başladığı 13 Mart 2020  tarihi itibarı seferberlik ilan eden Osmangazi Belediyesi, dezenfeksiyon, temizlik ve denetim çalışmalarının yanı sıra esnaflarımız, geçici süre işsiz kalan çalışanlarımız, yaşlılarımız, çocuklarımız ve tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirdiği sosyal belediyecilik hizmetleri ile öğrencilerimize eğitim desteği, can dostlarımız sokak hayvanlarımıza yönelik çalışmalar, kapı kapı gezerek psikolojik danışmanlık destekleri ve  devam eden diğer çalışmalarıyla Avrupa Şehirler Birliği'nin (EUROCITIES) web sayfasında örnek gösterildi.

Şimdi, 1 yıl geçmesine rağmen yeniden ısıtıp her fırsatta gündem etmeye çalıştıkları Bursa'mızın yeni kültür ve turizm markası Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ile ilgili ortaya atılan çirkin yaklaşımlara değinelim.

Değerli dostlar, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, pandemi sürecine rağmen açıldığı günden itibaren tam 127 ülkeden yerli yabancı 1 Milyon yüz bine yaklaşan ziyaretçiyi ağırladı. 

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Güney Kore'de yapılan turizm araştırmasında Türkiye'de görmek istedikleri yerlerin başında geliyor. 

Kısa sürede bulunduğu kentin turizmine yeni soluk ve katma değer kazandıran Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ile gurur duyuyoruz.  

Paris'te Unesco Tarihi binasında aralarında CHP, MHP'li belediyelerinde katılım gösterdiği etkinlik davetini bizler de Panorama 1326 Bursa Fetih Müzemizin, ilçemizin, şehrimizin tanıtımına sunacağı değerli katkılar nedeniyle kabul ettik. Takdir edersiniz ki tüm konaklama, katılım vs. dahil bir bedeli olacaktır. 

Ve sonrasında yine Panorama 1326 Bursa Fetih Müzemizin tanıtımına katkı koymak için yani şehrimize yerli turistleri davet etmek için ödül ile birlikte belediyelerin rutin, sıradan bir reklam aracı olan billboard ve sosyal medya vs. reklam kampanyası düzenledik. 

Olay tamamen bundan ibaret iken; 3 milyon nüfusu ve tarihi kimliği ile Türkiye'nin en önemli şehirlerinden Bursa'nın kalbi konumunda olan Osmangazi'mizin tanıtımı için toplamda Paris'teki etkinlik ve sonrasında billboard ve diğer reklam araçlarının değerlendirilmesi 200 bin TL'lik harcama yapıldı. 

Tekrarlamakta fayda var; Osmangazi ve Bursa'mızın tanıtımına, turizmine ve dolayısı ile şehrin tüm dinamiklerine ekonomik olarak geri bildirim sağlayan bir tanıtım çalışması. Kentin esnafı, otelcisi, yiyecek içecek firmaları, kapalı çarşısı, tarihi hanları, ulaşım sektörüne vs. kazandırdığı ekonomik katkıyı görmezden geliyorsunuz.  Kim ve kimlerin nasıl bir menfaatle sağlamakla suçluyorsunuz. Bir belediye, ilçesinin tanıtımına katkı koymak için rutin ve sağladığı fayda göz önünde bulundurulduğunda son derece ekonomik bir reklam çalışması için sizden izin mi alması gerekiyor.

Son olarak, Unesco'dan ödül kısmına değinecek olursak. Evet, tören Unesco tarihi binasında gerçekleştirildi ki bu da etkinliğe, katılan belediyelerin motivasyonu, işin önemi için son derece kıymetli olduğu ortada. Öyle olmasaydı bu kadar konuşulmazdı diye düşünüyorum. 

Haber servisi ile ilgili olarak; bu noktada bazı ajanslar ya da basın bürosunda görevli çalışma arkadaşımız tarafından da olabilir 'Unesco'da, 'Unesco'dan ibaresi kullanıldı. Çokta üzerinde durmadık. Kimseye de suçlamadık. 

Şimdi, müzemizin tekrar tanıtımı yapıldığı ve müzemiz gündeme geldiği için 'reklamın kötüsü iyisi olmaz' diyelim. Diyelim de bu hikâye de iyi biziz kötüde de sizsiniz.  Çünkü, araştırmadan, sorgulamadan 1 yıldır ısıtılıp ısıtılıp paylaşılan bu konuya yaklaşımınız çok çirkin. Siz nasıl, ekonomistsiniz? Siz nasıl üniversite de ders veriyorsunuz? Her şeyden önce doğru bilgiyi araştırmanız gerekmez mi? Sonra, 200 bin TL'lik bir tanıtım bütçesi ile milyonlarca kişiye dokunan, sağladığı geri bildirimle koca bir kentin esnafına, çalışanına kazandırdığı ekonomik katkıyı görmüyor, hesaplayamıyor musunuz? Daha da önemlisi müsrif esnaf misali her bulduğunuzun üzerine atlıyor musunuz? Bu konuda böyle yaklaşmanızı gerektirecek, sizi tam olarak ilgilendiren konu nedir?

Ve diğer sanatçı arkadaş, sırf farklı olmak, muhalefet etmek için haksız yere başkalarını karalamasına alet olmak nasıl bir duygudur, bu neyin kafasıdır?

O zaman bende sizden yanıt bekliyorum.

Sizin, sıradan bir etkinliğe konuşmacı olarak katılmak için istediğiniz ücret,

Bir konseri için özellikle de geçmişte istediğiniz paralar ortada iken;

Osmanlının başkenti, tarihi ve kültür şehri Osmangazi'nin ve Bursa'nın tanıtımı sizden daha mı değersiz. Bursa'nın hatta ülkemizin turizmine katkı koyan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nin tanıtımı için yapılan toplamda 200 bin TL'lik rutin bir çalışmayı hangi hak ve mantıkla ve sorgulamadan karalama hakkını kendinizde buluyorsunuz? 

Önemi yok, herkes en iyi bildiği işi yapmaya devam edecek. Yani, siz laf, biz iş üretmeye devam edeceğiz. 

Bu arada her şeye rağmen, sizi dilinizden düşürmediğiniz Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etmeye davet ediyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!