Geri Bursa Nilüfer'de gençler iklim için grev yaptı

Bursa Nilüfer'de gençler iklim için grev yaptı

Bursa Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Üç Fidan Parkı'nda 24 Eylül Küresel İklim Grevi'ndeydi. Etkinliğe Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner, Yürütme Kurulu üyesi Nilgün Alpak ve gönüllüler katıldı. Karar vericilere seslerini ulaştırmak için basın açıklaması okuyan gönüllüler, ardından iklim krizi üzerine forum yaptı. İleri dönüşüm atölyesinde metal kapaklardan rozetler yapan Gençlik Meclisi'nin basın açıklamasını ise Berre Kargılı okudu.

24 Eylül 2021 Cuma, 21:29 - Bursa Bölge
A
Bursa Nilüfer'de gençler iklim için grev yaptı

Bursa Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Üç Fidan Parkı'nda iklim grevi yaptı.

Basın açıklaması şöyle;

"Biz artık çok sıkıldık! Sözleri verilen vaatlerin yerine getirilmemesinden!

Biz artık çok sıkıldık! Gençlerin dinlenmemesinden!

Biz artık çok sıkıldık! İklim krizi bu kadar ilerlemişken göz ardı edilmesinden!

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi gönüllüleri olarak tüm dünyada 8.si gerçekleştirilen

Küresel İklim Grevi için buradayız. Her grevimizde umuyoruz ki artık bu eylemlere gerek kalmasın ve tüm hükümetler dünyanın ortak problemi olan iklim krizinin çözümü için adım atsın.

Bu yıl bir kez daha gördük ki hiçbirimiz asla aynı gemide değiliz!

Ülkemizdeki yangınların bu kadar sürmesinin sebebi artan sıcaklıklar yani iklim krizi. Bizi gençler olarak en çok üzen şey ise ülkemizin coğrafyasında yangınların çıkmasına meyilli bir orman tipi varken asla buna karşı önlemin alınmamış olması ve bu kadar insanın mağdur edilmesi. Önümüzdeki yıllarda eğer ki ülkemizin karar vericileri iklim acil eylem planı oluşturmaz ve önlemler alınmazsa yangınlar giderek artacak.

İklim krizinin en büyük sebeplerinden birisi de fosil yakıtlar. En büyük sebebi bu olmasına rağmen bizler hala termik santraller inşa etmeye devam ediyoruz. Ve yine gördük ki yapılan bu termik santraller herhangi bir yangın durumunda hepimizin için tehdit oluşturuyor.

Muğla'da kömürün neden olduğu hava kirliliğinde dünyanın en kirli 4. Santrali olan

Kemerköy de iklim krizinin tetiklediği orman yangınlarına teslim oldu. Bu durum, bölgede yangınlarla oldukça tehlikeli bir boyuta gelen hava kirliliğine ekstra bir yük getirdi. Yani termik santraller her zaman her konuda bizim için büyük tehdit.

Ama çıkan tüm bu yangınlara, iklim afetine rağmen Akbelen ormanında ağaçlarımız kesiliyor, köylülerin yaşam alanı tehdit ediliyor. Sırf termik santrallerin kapasite artışı ile birlikte madene yeni saha açma çalışmaları da başlarken 700 dönümlük Akbelen Ormanı'nın madene tahsis edilmesi için.

Yine bir diğer sorunumuzsa denizlerimizdeki müsilaj. Her ne kadar yüzeyden temizlenmiş olsa da müsilaj diplerde bizim için tehdit yaratmaya devam ediyor.

Aynı şekilde artan iklim krizinden dolayı olan selleri, HES kaynakları selleri de unutmamak gerek.

Biz tüm bunları gençler olarak asla unutmayacağız. Bunlar için her zaman çözüm üretilmesi için sesimizi karar vericilere iletmeye devam edeceğiz.

Türkiye iklim krizi yaşanıyor. Bu artık kabul edilmeli. Paris İklim Anlaşması'nı onaylamalı ve iklim acil eylem planı oluşturmalı. Her yerelin kendisine ait bir planı olmalı ve bunu yerelindeki STK ve örgütlerle yapmalı. Her belediyenin bir iklim kriziyle mücadele birimi olmalı.

Çözüm mikrofon başında vaatler vererek değil icraata geçerek gelecektir. Gençler olarak savunculuğa devam etmeye her zaman devam edeceğiz.

İklimi değil sistemi değiştir!

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


24 Eylül 2021 Cuma, 21:29
A