Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Millet Bahçesi'ne, Koreli sanatçıdan Dünya Aynası-Ayna Adam Heykeli hediyesi geldi

Dünyaca ünlü Güney Koreli Sanatçı Young-ho Yoo'nun iki ülke arasındaki kardeşliğin sembolü olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağışladığı Dünya Aynası - Ayna Adam Heykeli, Bursa Millet Bahçesi'ne dikildi. Böylelikle Bursa, Güney Kore'nin Başkenti Seul'de ve Ekvator'un başkenti Kito'da bulunan aynı heykele ev sahipliği yapan dünyadaki üçüncü şehir oldu.

Bursa Millet Bahçesi'ne, Koreli sanatçıdan Dünya Aynası-Ayna Adam Heykeli hediyesi geldi

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Dünya'nın en fazla yurtdışı tatil yapan ülkelerinden biri olan ve 52 milyonluk nüfusunun yaklaşık 32 milyonunun bir haftalık tatilini yurtdışında geçirdiği Güney Kore'ye yönelik başlatılan Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa tanıtımlarına bir yenisi daha eklendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi daha önce Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği'nin katkılarıyla BEBKA ve TÜRSAB'ın da katılımlarıyla Güney Kore'de acenteler buluşması yapıp, THY'nin düzenlediği Dünya Golf Kupası'nda Bursa'nın tanıtımını yaparak, etkinlik sponsorları arasında yer almıştı. Güney Kore'nin ünlü sosyal medya fenomenleri ve Güney Kore'nin en büyük 5 seyahat acentesini Bursa'da ağırlayan Büyükşehir Belediyesi'nin tanıtım çalışmalarına bir destek de Güney Koreli sanatçı Young-ho Yoo'dan geldi. Sanatçı, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, BEBKA, Yunus Emre Enstitüsü, Seul Büyükelçiliği, THY Seul Ofisi'nin girişimleriyle iki ülke arasındaki gönül köprüsünü kuvvetlendirmek amacıyla daha önce Seul'de ve Ekvator'un başkenti Kito'da 'Dünya Aynası-Ayna Adam' heykelini Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağışladı.

Seul'de hazırlanan ve Bursa'ya getirildikten sonra Millet Bahçesi'ne dikilen 4 metre yüksekliğinde, 4 ton ağırlığında ve paslanmaz çelikten üretilen 'Dünya Aynası-Ayna Adam' heykeli törenle açıldı. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın yanı sıra Türkiye'nin Güney Kore Büyükelçisi Durmuş Ersin Elçin, Güney Kore Türkiye Büyükelçi Vekili Jung Kang, Maysan Mando şirketinin Genel Müdürü Tülay Hacıoğlu Şengül, Yunus Emre Enstitüsü Seul Temsilcisi Özgür Can Yıldız, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, BEBKA Genel Sekreteri M.Zeki Durak da katıldı.

"İNSAN İNSANIN AYNASIDIR"

Kültür Okulları öğrencilerinin Büyükşehir Belediye Orkestrası saz sanatçıları eşliğinde Korece ve Türkçe seslendirdiği şarkılarla başlayan törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 'Dünya Aynası - Ayna Adam' heykelini görünce aklına Mevlana'nın "İnsan insanın aynasıdır, birinde bir kusur görürsen o kusur sende de vardır" sözünün aklına geldiğini söyledi. Türkiye ile Güney Kore arasında çok güçlü tarihsel bağlar olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, bundan 70 yıl önce Türk askerinin Güney Kore'nin bağımsızlık mücadelesine destek verdiğini, orada bine yakın şehit ve Türk şehitliği bulunduğunu hatırlattı. Özellikle son 3 yıldır, Türkiye ile Güney Kore arasındaki bağı turizm alanında de en iyi şekilde değerlendirmek için çalıştıklarını ifade eden Başkan Aktaş, "Güney Kore, Dünya'nın en fazla yurtdışı tatil yapan ülkelerinden biri. 52 milyonluk nüfusunun yaklaşık 32 milyonunu, en az bir haftalık tatilini yurtdışında geçiriyor. Biz de Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak; Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, BEBKA, Yunus Emre Enstitüsü, Seul Büyükelçiliği ve THY Seul Ofisi'nin girişimleriyle iki ülke arasındaki gönül köprüsünü kuvvetlendirecek adımlar atıyoruz. Güney Koreli sosyal medya fenomenlerini ve oranın en büyük seyahat acentelerinin temsilcilerini Bursa'da ağırlıktık. Güney Kore'de ajansla Bursa'nın tanıtımı için çalışmalar başlattık. Ben inanıyorum ki Güney Koreli sanatçı Young-Ho Yoo'nun Bursa'ya bağışladığı bu heykel de iki ülke arasındaki kardeşliğin simgesi olmanın yanında Bursa'mızın tanıtımına da önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu nedenle sanatçımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"TÜRK İNSANINA BAKINCA KENDİMİ GÖRÜYORUM"

Dünya Aynası-Ayna Adam Heykeli'ni yapıp Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne hediye eden sanatçı Young-ho Yoo, "Bugün burada olduğumuz için çok mutluyuz. Bu heykelle iki insanın ayna gibi birbirlerine baktıklarını anlatmak istedik. Birbirine bakan aynı insan olarak düşünüyorum. Aynaya bakan kendini görür, aynadan gözüken ben ve küresel anlamdaki biz aslında aynı kişiler. Ben Türk insanına bakınca kendimi görüyorum. Türk insanları da Kore insanını görünce kendini görmüş gibi olsun istiyoruz. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na ve bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

"KARDEŞLİK BAĞI ÇOK ESKİ"

Açılış töreni için Güney Kore'den gelen Türkiye'nin Güney Kore Büyükelçisi Durmuş Ersin Elçin, Türkiye'nin Güney Kore ile kardeşlik bağının bilinenin aksine Kore Savaşı'nda değil, M.S. 5'inci yüzyılda başladığını söyledi. Çin'in Mançurya bölgesinde Türkler ve Korelilerin yüzyıllarca birlikte yaşadığını ifade eden Elçin, "Bu yüzden her ülke ülkenin dili de Ural Altay dil ailesinden geliyor. Büyüklere saygı, geleneklere bağlılığı birbirlerinden öğrendiler. Daha sonra Türkler Anadolu'ya, onlar Kore Yarımadası'na yerleşti. Türkiye Kore Savaşında 1 ayda 5 bin askeri Kore'ye gönderdi. Savaş 1953'te bitti ancak, Türk askeri tehdit unsurlarına karşı 1971'e kadar orada kaldı. Türk askeri orada sadece savaşmadı. Sivillere yardım etti, yetimlere sahip çıktı. Çocukların eğitimi için Ankara Okulu'nu açtı. Kore Savaşı'na katılan 21 ülkeden sadece Türklere 'kardeş, dost' denmesinin denedi de bu insani yaklaşımlardandır. Son yıllarda Güney Kore'de Türkiye'ye olan ilgi ve merak giderek artıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'ın gayretleriyle Türkiye Güney Kore ilişkilerinde Bursa model şehir oldu. Bugün açtığımız bu heykelin de iki ülke arasındaki bağı daha da kuvvetlendirmesini diliyorum" dedi.

"İKİ TARAFIN DA TARİHTEN BU YANA İYİ ANLAŞTIĞINI BİLİYORUZ"

1997 yılında Güney Kore'li Mando Corporation ile ortaklık anlaşması yapılan Maysan Mando şirketinin Genel Müdürü Tülay Hacıoğlu Şengül, "Güney Kore ve Türkiye arasındaki sıcak dostluğun bu heykelle pekiştirilmiş olmasından çok mutluyuz. Açılışa da firmamızdaki Koreli partnerlerimle geldim. İki tarafın tarihten bu yana iyi anlaştığını çok iyi biliyoruz. Bu ilişkilerin turizm ve kültür alanında devam etmesinden mutluluk duyuyoruz. Pandemiye rağmen bu tarz faaliyetlerin, önlemler alınarak yapılmış olmasından da ayrıca mutluyuz. Hem turizm, hem kültürel hem de iş alanında iş birliğimizin devam etmesini umuyoruz" diyerek Türkiye-Güney Kore dostluğuna dikkat çekti. 

Güney Kore Türkiye Büyükelçi Vekili Jung Kang da Türkiye Güney Kore kardeşliğini sembolize eden heykelin, iki ülke halkları arasındaki bağı geleceğe taşıyacağını kaydetti.

"ÇALIŞMALARIMIZ GELECEK YILDAN İTİBAREN MEYVELERİNİ DAHA İYİ VERECEK"

Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçi Vekili Jung Kong, "Bu anlamlı etkinliğe katıldığım için çok mutluyum. Başta Young-ho Yoo olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu sene Kore Savaşı'nın 70. yıl dönümüdür. Aslında bunun şerefine birçok etkinlik düzenleyecektim ama maalesef pandemi süreci yüzünden iptal ettik. Ama bu Ayna Adam açılış törenini planladığımız şekilde yapabilmemizden çok mutluyum" dedi. Jung Kong'un ardından kürsüye çıkan, Türkiye Cumhuriyeti Güney Kore Büyük Elçisi Durmuş Ersin Erçin, "Yurtdışında yaşayan bir büyükelçi olarak herkese nasip olmayan bir günü yaşıyorum. Koreli araştırmacılar Türk ve Kore toplumunun dostluğunun savaştan çok önceye dayandığını kanıtladı. Türk askerleri Kore Savaşı'nda bir destan yazdılar. Bunu Koreliler asla unutmuyorlar. İki ülke arasındaki bağlar günümüzde de giderek gelişiyor. Türk kültürüne yönelik ilgi ve merak Güney Kore'de artmaya başladı ancak hala istediğimiz düzeyde değil. Bursa Alinur Aktaş'ın büyük çaba ve gayretleriyle Türk-Kore ilişkisi bakımından model şehir haline geldi. Bu çalışmalar gelecek yıldan itibaren meyvelerini daha da fazla vermeye başlayacak. İki ülkenin ilişkilerinin giderek gelişeceğinden eminim" diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

Güney Koreli sanatçı Young-ho Yoo'dan, çalışmada birbirine bakan iki insandan birinin Türkiye, diğerinin Güney Kore, birinin Asya diğerinin Avrupa olduğunu söyledi. Yoo, heykeline Bursa'nın en güzel noktasında yer verilmesi nedeniyle Başkan Aktaş'a teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Alinur Aktaş, şükranlarının bir ifadesi olarak Türkiye Cumhuriyeti Güney Kore Büyük Elçisi Durmuş Ersin Erçin'e ve sanatçı Young-ho Yoo'ya plaket takdim etti ve heykel Bursalıların beğenisine sunuldu.

Konuşmaların ardından Türkiye - Güney Kore kardeşliğinin sembolü 'Dünya Aynası-Ayna Adam' heykelinin üzerindeki örtü, törenle kaldırıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!