Geri Bursa'da yaşatılmaya çalışılıyorlar! Geleneksel el sanatları, tanıtım yetersizliğinden unutulmaya yüz tutuyor (ÖZEL HABER)

Bursa'da yaşatılmaya çalışılıyorlar! Geleneksel el sanatları, tanıtım yetersizliğinden unutulmaya yüz tutuyor (ÖZEL HABER)

Ülker Tan, yaklaşık 20 yıldır el sanatlarıyla ilgileniyor ve uzun yıllardır bu sanatın öğretmenliğini yapıyor. Kültürümüzde önemli yer tutan el sanatlarının, bugünlerde yeterli ilgi görmediğini ifade eden Tan, "El sanatları hak ettiği değeri görmüyor, yaygınlaştırmaya çalışıyoruz ama insanlar maliyetli bulup bu sanatları icra etmiyor" dedi.

23 Temmuz 2020 Perşembe, 08:45 - Bursa Bölge
A
Bursa'da yaşatılmaya çalışılıyorlar! Geleneksel el sanatları, tanıtım yetersizliğinden unutulmaya yüz tutuyor (ÖZEL HABER)
06:37 Bursa'da yaşatılmaya çalışılıyorlar! Geleneksel el sanatları, tanıtım yetersizliğinden unutulmaya yüz tutuyor (ÖZEL HABER)

İLGİLİ VİDEO

Bursa'da yaşatılmaya çalışılıyorlar! Geleneksel el sanatları, tanıtım yetersizliğinden unutulmaya yüz tutuyor (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, tarihi mirasın korunması çalışmaları kapsamında restore ederek hizmete açtığı Balibey Han, gelenek el sanatlarının yaşatılmaya çalışıldığı bir alan olarak hizmet veriyor.

İçinde 30'dan fazla el sanatları atölyesi bulunan Balibey Han'da, Ülker Tan'ın Hayalhanem Sanat&Tasarım Atölyesi'ne konuk olduk.

Ülker Tan, Hayalhanem Sanat&Tasarım Atölyesi'nde rölyef, filografi, deri tablo, boncuk takı, kitre bebek gibi geleneksel el sanatlarıyla tasarımlar yaparken, aynı zamanda ipek koza kullanarak aklınıza gelen her türlü dekoratif ürünü de alıcısıyla buluşturuyor.

"YETERLİ TANITIM YAPILMIYOR"

Uzun yıllardır el sanatlarıyla uğraşan Ülker Tan, hak ettiği değeri görmediklerini ifade etti.

Tan; bunun sebebini şöyle açıkladı: "Bol bol reklam yapılması lazım. Balibey Han'ın gerekli tanıtımı yapılmıyor, Burada otuzdan fazla sanat atölyesi var el sanatlarıyla ilgili ne arasanız bulabilirsiniz ama tanıtım yok, insanlarımız bilmiyor. Biz istiyoruz ki gelen turistler Tophane Meydanı'ndan aşağı inerken buradan geçsin, eserlerimizi görsün, alabilen alsın. Alamasalar bile en azından bu han tanıtılsın. Halk eğitim kurslarında elimizden geleni yapıyoruz. Birçok öğretmenimiz var, bu sanatları yaygınlaştırmak istiyoruz fakat biraz masraf isteyen bir iş, bu yüzden sürekliliği olmuyor, yaygınlaşamıyor."

"İPEK BÖCEĞİ KOZASI BİR MUCİZE"

Bursa'nın, mucize olarak bilinen ipek kozası bakımından çok zengin bir il olduğunu söyleyen Ülker Tan, "Kozanın önü çok açık, istediğiniz her çiçek modelini, yaka iğneleri, taçlar, tepsiler, tablolar, masa süsleri ne isterseniz yapabilirsiniz. Kozanın içinde böceği var, onu çıkardıktan sonra kozanın 4 - 5 kattan oluştuğunu ama bu katların birbirine bağlı olmadığını, çok dayanıklı olduğunu görebilirsiniz, yıkayabilirsiniz, yırtılmaz. Ben kozayı mucize diye tanımlıyorum" şeklinde konuştu.

KİTRE BEBEK ÇOK EMEK İSTİYOR

"Ürünlerin boyutuna, yapılırken kullanılan malzemeye, verilen emeğe göre fiyat biçiyoruz" diyen Ülker Tan, özel çalışması olan kitre bebek için, "Başta belli ölçülerle telle bebeğin gövdesini hazırlıyoruz, pamukla dolduruyoruz. Tüm detaylarını kitre adı verilen özel malzemeyle yaptık, elleri, parmakları özenle çalışıldı. Çok emek verdiğimiz ince işçilik gerektiren bir bebek. Saçlarını kendi saçlarımdan yaptım, üzerindeki kıyafetleri de elde diktik aslında buna fiyat biçmek çok zor ama 1.000-1.500 lira arasında verebilirim" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


23 Temmuz 2020 Perşembe, 08:45
A