Geri Bursa'da özel halk otobüsleri için açıklama!

Bursa'da özel halk otobüsleri için açıklama!

Bursa Özel Halk Otobüsçüler Odası Başkanı Sadi Eren, "Şimdilik sistemde bir değişiklik söz konusu değil" dedi. 

30 Mart 2018 Cuma, 18:09 - Bursa Bölge
A
Bursa'da özel halk otobüsleri için açıklama!
04:04 Bursa'da otobüs şoförleri artık engelli kadın ile özel ilgileniyor

İLGİLİ VİDEO

Bursa'da otobüs şoförleri artık engelli kadın ile özel ilgileniyor

Son birkaç gündür Bursa'da Özel Halk Otobüsleri'nin BUKART sisteminden çıkarak biletli sisteme geçeceği ile ilgili açıklamanın ardından herhangi bir değişimin olmadığı açıklaması yapıldı.

Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Odası, Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü (UKOME) taleplerini karşılamazsa 1 Nisan'dan itibaren paralı olacağını yönünde açıklama yapmıştı.

Yapılan toplantılar ve çalışmaların ardından açıklama yapan Bursa Özel Halk Otobüsçüler Odası Başkanı Sadi Eren, "Bilindiği üzere Bursa'da özel halk otobüslerindeki BUKART sisteminden çıkılması gündeme geldi. Bu konuda bir çalışmamız var. Şu anda belediye ile çözümler için görüşmeler sürdürüyoruz. Bizler Bursa için heyecanla çalışıyoruz. Sürecin en iyi şekilde çözümleneceğine inanıyoruz" dedi. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile özel halk otobüsçülerinin daha önce yapmış olduğu toplantıdan sonuç çıkmamıştı. Geç saatlere kadar süren toplantının ardından Bursada Bugün'e bilgi veren özel halk otobüsçüleri, "1 Nisan'dan itibaren kartlı sistemi durdurup nakit ödeme sistemine geçeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

BURULAŞ Genel Müdürü Kürşat Çapar'ın "Özel halk otobüslerinin gelirleri giderlerinin altında kalıyor, para kazanamıyor, zarar ediyorlar. Mevcut elektronik bilet sisteminin zaafları var. Suistimale açık. Ama biz suistimal yapmıyoruz. İlk fırsatta daha güvenli hale getireceğiz. Birkaç firma ile görüşüyoruz" sözlerini hatırlatan özel halk otobüsçüleri şu açıklamayı kamuoyuyla paylaşmıştı:

"Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile protokol yapmamıza karşın BURULAŞ'a ait otobüsler bunu ihlal ederek bizim bulunduğumuz güzergahlarda faaliyet göstermeye devam ediyor. Aykırı davranış sebebiyle uğradığımız zararlar talep etmemize karşın bize hala ödenmedi. BURULAŞ'ın haksız olarak her bir üyemizden yaptığı 20 bin liralık kesintinin mahkeme kararıyla hukuka aykırı olduğu tespit edildi ancak bu rakam da bize ödenmedi. Elektronik bilet sistemi de BURULAŞ tarafından yetkisiz bir şekilde işletiliyor. Araç uygunluk bedeli adı altında tahsil edilen ücret de mahkeme kararına rağmen tarafımıza iade edilmedi. Elektronik kart sisteminin güvenliğinin bağımsız denetçiler ile incelenmesi talebimiz de yerine getirilmedi. BURULAŞ Genel Müdürü'nün de yapmış olduğu açıklama ve tespitleri ile bugüne kadar uğradığımız haksızlıklar birlikte değerlendirildiğinde elektronik bilet sistemi altında toplu taşıma hizmetine devam edemeyeceğimiz gün ışığı gibi ortadadır.

Güvenli, denetlenebilir yeni nesil elektronik kart sistemi oluşturuluncaya, tarafımıza ödenmeyen bedeller, tarafımıza koşulsuz olarak ödeninceye, protokole aykırılığın giderilmesi  ve aykırılık sebepleri ile uğradığımız zararlar da hesaplanarak tarafımıza ödeninceye kadar özel halk otobüslerinde elektronik biletler BUKART geçerli olmayacaktır. Tüm binişler "Nakit ücret ödeme sistemi" ile gerçekleştirilecektir."

"Bursa'da özel halk otobüsü krizi" Haberini okumak için tıklayınız...

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


30 Mart 2018 Cuma, 18:09
A