Geri Bursa'da kıyıya su samurunun cansız bedeni vurdu

Bursa'da kıyıya su samurunun cansız bedeni vurdu

Bursa sahillerini kaplayan salyalar denizdeki canlıların sonunu getiriyor. Gemlik ilçesinde yüzlerce balığın ardından bugün de Mudanya sahiline nesli tükenmekte olan su samurunun cansız bedeni vurdu.

05 Mayıs 2021 Çarşamba, 14:42 - Bursa Bölge
A
Bursa'da kıyıya su samurunun cansız bedeni vurdu
08:53 Bursa'da kıyıya su samurunun cansız bedeni vurdu

İLGİLİ VİDEO

Bursa'da kıyıya su samurunun cansız bedeni vurdu

03:20 Bursa'da beyaza bürünen körfezde balıklar tek tek ölmeye başladı

İLGİLİ VİDEO

Bursa'da beyaza bürünen körfezde balıklar tek tek ölmeye başladı

01:43 Bursa'nın Mudanya sahilleri de deniz salyası ile kaplandı

İLGİLİ VİDEO

Bursa'nın Mudanya sahilleri de deniz salyası ile kaplandı

Mudanya ilçesinde bulunan yat limanı ve çevresi deniz salyaları (müsilaj) sebebiyle kahverengi tabakaya bürünürken, kirlilikten boğularak ölen su samuru kıyıya vurdu.

Limanda bulunan tekne sahipleri ise daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığını belirtti.

Marmara Denizi üzerinde beyaz tabaka olarak kendini gösteren, balık ölümlerine ve kötü kokuya neden olan deniz salyası 'müsilaj' bu sefer de Bursa'nın sahil ilçesi Mudanya'da etkili oldu.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, bölgede inceleme yaptı.

Tabakanın, deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması, bakteri oluşumunun, mikroorganizma ve fitoplanktonların artışı dolayısıyla yaşandığı belirtiliyor.

Yaklaşık 2 aydır farklı seviyelerde oluştuğu gözlenen deniz salyasının bir ay içerisinde kaybolması bekleniyor.

Sabah saatlerinde ise müsilaj sonucu hareket edemeyen ve boğularak ölen su samuru yat limanın kıyısında ölü olarak bulundu.

Aynı şekilde diğer canlılarında denizdeki pislik yüzünden hayatını kaybettiğini belirten tekne sahibi Gurbet Ünal, ''Teknede kalıyoruz biz. Sabah kalktığımızda deniz kirliliğinden dolayı rıhtımın kenarında su samurunu ölü bulduk. Büyük ihtimalle kirlilikle birlikte limana girdi. Burada ki kirlilikte boğuldu. Şuan ki kirlilik çünkü geçen senelere göre daha fazla'' dedi.

37 yıldır Mudanya'da yaşadığını ve daha önce böyle bir şey görmediğini belirten Sait Sezgin ise, ''Sabah su samuru pislikten kıyıya vurmuş. Bizde ölü olarak bulduk. Normalde her sene olan bir şeydi ama bu sene daha kötüsü oldu'' dedi.

Öte yandan dün Gemlik ilçesi Narlı sahilinde de binlerce balık oksijen yetersizliği sebebiyle ölünce su yüzüne çıkmıştı.

Bu görüntü normal değil haberi için tıklayınız..

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


05 Mayıs 2021 Çarşamba, 14:42
A