Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Kirazlıyaylalılar adalet istiyor

Bursa'nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Çinko-Bakır-Kurşun Zenginleştirme Tesisi ve atık barajı kurmak isteyen Meyra Madencilik şirketine karşı açılan 'ÇED olumlu raporunun iptali' davasında Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nin, kararda hukuka aykırılık bulunmadığını belirterek davanın reddine karar vermesi üzerine köylüler köy meydanında eylem yaptı.

Bursa'da Kirazlıyaylalılar adalet istiyor

Kirazlıyaylalıların, Meyra Madencilik şirketine karşı açtıkları 'ÇED olumlu raporunun iptali' davasında, mahkemenin kararda hukuka aykırılık bulunmadığını belirtmesi ve davanın reddine karar vermesi tepki çekmeye devam ediyor. 

"KARAR KARŞISINDA ŞOK OLDUK"

Mahkemenin verdiği karar karşısında şok olduklarını dile getiren Kirazlıyayla Dernek Başkanı Nedim Kakaç, "Mahkeme kendi atadığı 7 kişilik bilir kişiyi ciddiye almayacaktı madem neden bu kişileri atadı. Karar karşısında hepimiz şok olduk. Lübnanlı bir maden firması yüzünden bizim sesimizi hiç duymuyorlar. Biz bunu hak edecek ne yaptık. Biz köyümüzde temiz havamızla suyumuzla, tarımımızla yaşamak istiyoruz. Bu nedenle mücadele ediyoruz. Mahkemenin verdiği bu karar canımızı acıttı, moralimizi bozdu. Ancak biz bu mücadeleden vaz geçmeyeceğiz. Hakkımız olan köyümüzü kurtarana kadar gereken ne varsa yapacağız" dedi. 

"CARGİLL İÇİNDE AYNI HUKUKSUZLUK YAPILDI"

DOĞADER adına konuşan Murat Demir'de, mahkemenin aldığı bu karar karşısında şaşkın olduklarını belirterek, "Bursa'da yaşanan bu hukuksuzluk ilk değil. Daha önce de Cargill için aynı hukuksuzluk yapılmıştı. İnanılır gibi değil bu karar. Mahkeme kendi atadığı bilir kişilerin kararını yok sayabiliyor. Mahkemeden bir gün önce şirket yetkililerinin Bursa Valisini ziyareti bu kararın habercisi gibi geldi bize. Ancak biz haklı davamızda 1 yıldan bu yana yaptığımız mücadelemizi sürdüreceğiz ve gereken ne varsa bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonrada sürdüreceğiz. Başka görülen davalar var. Ormanla ilgili su ile ilgili açtığımız davalar var. Bunların da olumsuzlukla sonuçlanması halinde gerekirse Ankara'ya gideceğiz. Biz haklıyız ve kazanacağız" ifadelerini kullandı. 

 

"HAKLI OLANLAR HER ZAMAN KAZANIR"

İYİ Parti ilçe Başkanı Ercan Özel ise, Allah ömür verdiği sürece bu haklı davanızda sizlerin yanınızda olacağız. İnşallah sonunda kazanan biz olacağız. Çünkü haklıyız ve haklılar her zaman kazanır' şeklinde konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!