Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da kadınlar "güvenli kent" için toplandı

Bursa'da kadınlar Nilüfer ilçesi Altınşehir Metro İstasyonu yakınındaki yolda, Gülruh Hatun Kız Yurdu öğrencilerinin uzun zamandır uğradığı tacize son vermek için bir araya geldi ve kadınlar için güvenli kentler istiyoruz diye haykırdı. `Tacize dur` demek için onlarca kişi Altınşehir Metro İstasyonu yanında toplanırken, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş basın açıklaması yaptı.

Bursa'da kadınlar ''güvenli kent'' için toplandı

Nilüfer Kent Konsey Başkanı Binbaş yaptığı açıklamada Nilüfer'in göbeği olan Altınşehir istasyonu yakınlarında çekinmeden seslerini yükseltmek için burada olduklarını belirtti.

Binbaş, Nilüfer`in 23 Nisan Mahallesi sınırlarında bulunan ve bu yıl şubat ayında açılan Gülruh Hatun Kız Yurdu öğrencilerine yönelik taciz olayının yurt açıldığı günden bu yana sürdüğünü dile getirdi. 

Konsey Başkanı Binbaş, yaz tatili araya girmeden birçok kişinin tacize uğradığını belirterek, "Bölgede yurt açılmadan önce de, 2015 yılı haberlerine göre taciz vakaları yaşanıyor. Öğrenciler, emniyete şikayetlerini ilettikleri halde gerekli tedbirler hemen alınmadı maalesef. En son kasım ayında yaşanan tacizin kamera görüntülerinin sosyal medyada yer alması sonrası tacizci gözaltına alınarak tutuklandı. Dün görülen 2. mahkemede sanık yalnızca 2000 lira para cezası ile salıverildi. Yaptığı yanına kâr kaldı. Bu insanlar sokaklarda, yanımızda dolaşıyorlar. Bugün bize, yarın  size kötü bir şey olmayacağı ne malum?" şeklinde konuştu.

"GÜVENLİ KENTLER İSTİYORUZ"

Yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığının altını çizen Binbaş, güvensiz bir süreçten geçtiklerini ve her gün haberlerde muhakkak kadına yönelk taciz, şiddet, tecavüz ya da ölüm haberleri ile karşılaştıklarını dile getirdi. Ordu'da yaşanan ve Türkiye'yi yasa boğan 20 yaşındaki genç üniversite öğrencisi Ceren Özdemir öldürülmesiyle ilgilini düşünlerini de paylaşan Binbaş, "Evinin önünde defalarca bıçaklanarak öldürüldü Ceren. Gencecik, hayat dolu bir kadın daha yaşamından koparıldı. Bizler tüm insanlar için, kadınlar için, çocuklar için güvenli kentler istiyoruz. Yerel seçimler öncesi, kadınlar nasıl bir kentte yaşamak istiyor forumu sonrası forum çıktıları kent yöneticilerine, belediye başkanlarına ulaştırıldı. Fakat maalesef bununla ilgili hiçbir çalışma henüz yapılmadı. Sadece seçim dönemi vaatlerle avutuluyoruz. Cezasızlığın, yaptırımların uygulanmamasının bir sonucu olarak her türlü suça ortam bulan insanlar yüzünden her anımızı güvensizlikle geçiriyoruz." dedi.

Kent yöneticilerinden ve emniyet güçlerinden isteklerinin gayet net olduğunu belirten Binbaş, "Gülruh Hatun Kız Yurdu öğrencilerinin ve mahalle sakinlerinin yaşadığı bu tacizlerin son bulması için taleplerimiz şunlardır; İlk olarak Altınşehir metro istasyonu önüne ring araç seferleri düzenlenmesi ve metro istasyonu yanında bulunan boş arsanın ve yaya kaldırımının yeteri kadar aydınlatılmasını istiyoruz. Ayrıca, kamera sistemi ve gece bekçisi - polis gibi kolluk kuvvetlerinin alanda güvenlik sağlamasını talep ediyoruz. Tüm bu talepler, bir insanın daha başına acı bir olay gelmeden ivedilikle bir an önce hayata geçmelidir." şeklinde konuştu.

BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ

Bu alandaki güvenlikler sağlanana kadar takipte olacaklarını belirten Binbaş,"Kadınlar için, güvenli kentler istiyoruz ve bunu elde edene kadar yılmadan mücadele edeceğiz. Geceler, sokaklar, meydanlar bizim! Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!