Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Hüsnü Arkan ile edebiyat üzerine keyifli sohbet

Bursa Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği "Edebi Kazılar" etkinliğine katılan Yazar ve Sanatçı Hüsnü Arkan, edebi yönleri ile çalışmalarını anlattı. Şarkı yazması ve şiir okumasının roman yazımında kendisine avantaj sağladığını söyleyen Hüsnü Arkan, insanlarla her türlü iletişim kurduğu için mutlu olduğunu dile getirdi.

Bursa'da Hüsnü Arkan ile edebiyat üzerine keyifli sohbet

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü'nün her ay düzenlediği "Edebi Kazılar" etkinliğinde yılın ilk buluşması yoğun katılımla gerçekleştirildi. Akkılıç Kütüphanesi'nde düzenlenen etkinliğin konuğu; sanatçı ve yazar kişiliğiyle ön plana çıkan çağdaş Türk edebiyatının değerli ismi Hüsnü Arkan oldu.

Son romanı "Gülhisarlı Terziler" çerçevesinde gerçekleşen söyleşinin kolaylaştırıcılığını ise Burak Atabay üstlendi. Yazmayı kendisini ifade etme açısından çok önemsediğini dile getiren Hüsnü Arkan, kitaplarındaki karakterlerin özelliklerine değindi. Roman yazımında aile içi olaylar ve kuşak çatışmalarının yazarlara önemli olanaklar sunduğunu belirten Hüsnü Arkan, "Bende kitaplarımda bu olanaklardan yararlandım. Aile içi ilişkiler ve küçük bir alanda yaşamanın getirdiği olayları yansıtmak istedim son kitaplarımda. Zaman ve mekanı kişilikler kadar önemserim. Bir dönemi anlatacaksanız o anı iyi bilmelisiniz. Bende önceden araştırır, okur ve öyle yazmaya başlarım. Son iki romanımda izole edilen yerleri ele aldım. Artık son günlerde izole edilmiş yerler kalmadı. Geçmişe olan bağlılık bir varsayım gerektiriyor. Herkesin yaşanmış hayatı vardır. Her yazar geçmiş ilişkilerini yazılarını yansıtır" dedi.

Dünya genelinde kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapılmasının kendisini çok rahatsız ettiğini ifade eden Arkan, bu yüzden kendisini kadın hikayeleri yazmak zorunda hissettiğini belirtti.

Romanlarında aşk ölçüsü olmadığı kaydeden Arkan, edebiyatta aşkın gerekliliğinin sıkça değerlendirildiğini vurguladı. Şarkı yazmasının ve şiir okumasının roman yazımında kendisine avantaj sağladığını söyleyen Arkan, insanlarla her türlü iletişim kurduğu için mutlu olduğunu dile getirdi.

Hayranlarının sorularına da içtenlikle cevap veren Hüsnü Arkan'a gecenin sonunda Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem adına etkinliğe katılan Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, teşekkür ederek hediye verdi. Hüsnü Arkan, etkinlik sonunda Gülhisarlı Terziler adlı kitabını okurları için imzaladı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!