Geri Bursa'da deniz salyasıyla kaplanan Mudanya Yat Limanı, havadan görüntülendi

Bursa'da deniz salyasıyla kaplanan Mudanya Yat Limanı, havadan görüntülendi

Marmara Denizi'nde etkili olan ve balıkçıları zor durumda bırakan deniz salyası (müsilaj) Mudanya sahillerini de kapladı. Yat limanında, deniz salyasının balıkçı teknelerinin çevresini kapladığı görüntüler drone kamerasına yansıdı. Öte yandan, uydu fotoğraflarında deniz salyalarının Bursa sahillerinde etkili olduğu görüldü.

06 Mayıs 2021 Perşembe, 13:04 - Bursa Bölge
A
Bursa'da deniz salyasıyla kaplanan Mudanya Yat Limanı, havadan görüntülendi
00:29 Uydudan Bursa sahillerini saran salya böyle görüntülendi

İLGİLİ VİDEO

Uydudan Bursa sahillerini saran salya böyle görüntülendi

Marmara Denizi'nde şubat aylarında görülmeye başlanan ve yaklaşık 3 aydır etkili olan deniz salyası, Bursa'nın Mudanya ilçesinin sahil kesimini de kapladı.

Deniz salyası teknelerin etrafını çevreledi. Yaşanan deniz kirliliği, görenleri şaşkına çevirdi.

Bölge, drone ile havadan görüntülendi.

'TEKNE MOTORLARINDA ARIZAYA NEDEN OLUYOR'

Deniz salyası nedeniyle zor anlar yaşadıklarını belirten balıkçı Engin Ünsal, "Hava sıcaklığının 20 dereceyi geçmesiyle birlikte dipte biriken salyalar su yüzüne çıktı ve görüntü kirliliğine neden oldu. Bizlere de zararı oldu. Su soğutmalı teknelerdeki makinelerin motorlarında arızaya sebep oluyor. Şu an denizin yüzeyine çıktı fakat bir ay öncesine kadar balıkçıların ağlarına yapışıyordu. Balık yakalamalarına engel oluyordu. Şu anlık bu zararlarını biliyoruz" dedi.

UYDU FOTOĞRAFLARINA YANSIDI

Marmara Denizi'nde aylardır etkili olan 'müsilaj' yani deniz salyası uydudan da görünür hale geldi. Uydu fotoğraflarında salyanın Marmara Denizi'nin büyük bir bölümünde etkili olduğu ve Mudanya açıklarında ise halka oluşturduğu görüldü.  

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Barış Önol'ün yayınladığı 4 Mayıs tarihli uydu fotoğrafında müsilajın boyutunun Marmara'da ulaştığı boyutu ortaya koyuyor.  Fotoğrafta denizin bir çok noktasında sarı şekilde görülen müsilaj, Mudanya açıklarında halka oluşturduğu, Gemlik Körfezi kıyılarında da yoğunlaştığı görülüyor.

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


06 Mayıs 2021 Perşembe, 13:04
A